Elis Lulja shqiptari që bëhet pjesë e gjigantit botëror të teknologjisë


Elis Lulja është një tjetër shqiptar, që i bashkohet stafit të një prej gjigandëve botëror të tekonologjisë. Ai tashmë ka një kontratë një vjeçare me kompaninë lider amerikane në botë për ndërtimin e pajisjeve të specializuara të rrjetit, ‘Cisco’.

Ishte vetëm 4 vjeç kur u largua në drejtim të Italisë dhe së bashku me familjen e tij u sistemua në Sanremo. Elisi ka studiuar në Universitetin Politeknik të Torinos, ku është diplomuar në degën e inxhinierisë informatike. Për shkak të punës, Elisi është zhvendosur në San Jose në zonën e Kalifornisë, aty ku në fakt gjendet edhe selia e kompanisë, për të cilën ai punon.

Ishte profesori i tij ai që e kishte rekomanduar Elisin në këtë kompani, pasi kishte parë aftësitë e tij në këtë fushë.

“Isha duke punuar në tezën time të diplomës, u përqëndrova në një temë që është shumë afër detyrave, për të cilat unë jam përgjegjës tani. Drejtuesi im i diplomës kontaktohet nga një mik i ngushtë i tij që punon në Amerikë, pikërisht në San Jose, ku dhe i është kërkuar informacion nëse njeh persona me përvojë në shërbimet Cloud”, thotë ai për BusinessMag.al.

Lexo: Ervis Trupja, shqiptari që i bashkohet ekipit të LinkedIn

Një pikë shumë të fortë Elisi cilëson vendosmërinë e tij dhe pasionin për këtë fushë. Ai thotë se në këto vite studime dhe ekperiencë, ka mësuar se gjërat e vështira të bëjnë të rritesh më shumë nga ana profesionale.

Zhvendosja e tij në Amerikë nuk ka qenë shumë e lehtë dhe ambientimi me vendin, kulturën ka qenë një sfidë më vete.

Në bisedën me të, Elisi thotë se ka shumë dëshirë të vizitojë Shqipërinë, pasi ka dëgjuar shumë për të. Ka një kureshtje për vendin e tij dhe një dëshirë shumë të madhe për të kontribuar për të.

“Do të ishte nder për mua që të kontribuoja sado pak për vendin tim në fushën, ku jam specializuar. Jam krenar dhe i lumtur që Shqipëria po zhvillohet dhe po rritet me hapa të sigurt”, shton më tej ai.

Ai i është falenderues familjes së tij që ka bërë shumë përpjekje për ta mbështetur dhe të gjithëve atyre që besojnë në potencialin e tij.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale