Ekzekutivët kryesorë të rekrutimit japin këshillat e tyre për të ecur përpara në punë - Business Magazine Albania

Ekzekutivët kryesorë të rekrutimit japin këshillat e tyre për të ecur përpara në punë

rekrutimit

Drejtuesit e kompanive kryesore të rekrutimit dhe teknologjisë kanë ndarë këshillat e tyre kryesore për të ecur përpara në vendin e punës. 

Punëtorët vazhdojnë të mbajnë pjesën më të madhe të kartave në tregun e punës, me “Dorëheqjen e Madhe” ende në proces. Sidoqoftë, është ende e rëndësishme të kuptoni mënyrat më të mira për të maksimizuar mundësitë tuaja në punë, veçanërisht nëse do të përballemi me një recesion në të ardhmen e afërt. 

Duke folur me Karen Tso të CNBC në një panel në samitin e Forumit Ekonomik Botëror të këtij viti në Davos, Zvicër, Rebecca Henderson, CEO e bizneseve globale në firmën e shërbimeve të burimeve njerëzore Randstad, u bëri thirrje grave në veçanti që të negociojnë dhe të kërkojnë për ato që duan. 

“Ju jeni ende në një pozicion shumë të fortë negociues, veçanërisht punëtorë të aftë, dhe këshilla ime më e mirë është të jeni shumë të hapur me atë që dëshironi dhe ta kërkoni atë,” tha ajo. 

Lexoni: Emigracioni, kurba që nuk ulet

Në të vërtetë, një studim nga Fidelity Investments i botuar në maj zbuloi se 85% e amerikanëve që u përpoqën të negocionin për kompensimin që iu ofrua për një punë të re, morën të paktën disa nga ato që kërkuan. 

Ndërkohë, Harry Moseley, bashkë-shefi global i informacionit në firmën e programeve kompjuterike të videokonferencave Zoom, besonte se ishte e rëndësishme të jesh i pasionuar, i qëllimshëm dhe entuziast, si dhe të inkurajosh punëtorët të ndërmarrin rreziqe. 

“Unë jam në rolin tim në Zoom për shkak të rreziqeve që kam marrë shumë më herët në karrierën time,” tha ai, duke shtuar se njerëzit nuk duhet të frikësohen për të rrezikuar. 

Allen Blue, bashkëthemelues dhe nënkryetar i menaxhimit të produkteve në LinkedIn, tha se të ndihmosh njerëzit është ishte një mënyrë e mirë për të ndërtuar rrjetin tuaj: “Do t’ju pëlqejë t’i ndihmoni ata njerëz, do të jetë fantastike, do të shijoni çdo minutë të tij, betohem, dhe ju do të ndërtoni një grup lidhjesh dhe marrëdhëniesh që do t’ju rrethojnë me mundësi.” 

Moseley e quajti këtë lloj rrjeti një “bord personal” – një grup këshilltarësh të përbërë nga miq dhe kolegë të cilëve mund t’u drejtoheni për këshilla. 

/cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0