Eksperti i Harvardit: Kush e pengon ekonomine shqiptare


“Kur erdha ketu vura re disa probleme midis situates fiskale te paqendrueshme si dhe sistemi energjitik ne veshtiresi. Por pavaresisht kesaj pashe edhe mundesi zhvillimi por qe mund te realizohen vetem nese luftohet korrupsioni dhe zgjidhet ceshtja e pronave. Nga ajo qe vleresuam kuptuam se eksportet jane nje burim rritje per ekonomine shqiptare. Gjithashtu edhe turizmi, por ky sektor kerkon nje koordinim te madh dhe plotesim te shume kritereve si, mjedis i paster, rend, siguri, uje. Nje tjeter ide qe mund te ndikoj ne zhvillim eshte edhe ndertimi i nje banke zhvillimi e cila mund te sherbej si vleresuese risku”, tha ai.
Ministri i Zhvillimit Ekonomik Arben Ahmetaj theksoi se qeveria ne 300 ditet e ardhshme do te kete si prioritet zhvillimin e zonave industriale.
Ne kete aktivitet merrnin pjese edhe Ministri i Financave Shkelqim Cani, Ministri i Energjise dhe Industrise Damian Gjiknuri, Ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit Eglantina Gjermeni, Tahseen Sayed e Bankes Boterore, Fabio Serri i BERZH e te tjere perfaqesues te institucioneve te rendesishme te vendit dhe nderkombetare.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale