Eksperti i Harvardit: Kush e pengon ekonomine shqiptare - Business Magazine Albania

Eksperti i Harvardit: Kush e pengon ekonomine shqiptare


“Kur erdha ketu vura re disa probleme midis situates fiskale te paqendrueshme si dhe sistemi energjitik ne veshtiresi. Por pavaresisht kesaj pashe edhe mundesi zhvillimi por qe mund te realizohen vetem nese luftohet korrupsioni dhe zgjidhet ceshtja e pronave. Nga ajo qe vleresuam kuptuam se eksportet jane nje burim rritje per ekonomine shqiptare. Gjithashtu edhe turizmi, por ky sektor kerkon nje koordinim te madh dhe plotesim te shume kritereve si, mjedis i paster, rend, siguri, uje. Nje tjeter ide qe mund te ndikoj ne zhvillim eshte edhe ndertimi i nje banke zhvillimi e cila mund te sherbej si vleresuese risku”, tha ai.
Ministri i Zhvillimit Ekonomik Arben Ahmetaj theksoi se qeveria ne 300 ditet e ardhshme do te kete si prioritet zhvillimin e zonave industriale.
Ne kete aktivitet merrnin pjese edhe Ministri i Financave Shkelqim Cani, Ministri i Energjise dhe Industrise Damian Gjiknuri, Ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit Eglantina Gjermeni, Tahseen Sayed e Bankes Boterore, Fabio Serri i BERZH e te tjere perfaqesues te institucioneve te rendesishme te vendit dhe nderkombetare.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0