Ekonomisti francez rremben Cmimin Nobel per Shkenca Ekonomike, "vendim surprize" (FOTO+VIDEO) - Business Magazine Albania

Ekonomisti francez rremben Cmimin Nobel per Shkenca Ekonomike, "vendim surprize" (FOTO+VIDEO)


Nje ekonomist francez, i cili ka punuar qe nga viti 1980, per menyrat e uljes se dominimit te kompanive te medha, ka fituar Cmimin Nobel per Ekonomiks.
Duke i levduar perpjekjet e Jean Tirole “ne “zbutjen e firmave te fuqishme”, komiteti i akordoi Tirole nje cmim prej 8 milion kronor ((£750,000) ndersa theksoi se profesori i Universitetit te Tuluzes eshte “nje nga ekonomistet me me influence te koherave tona.”
Komiteti zgjodhi ‘ekonomiksin” sepse ajo ka marre nje rendesi te vecante se fundi ndersa qeverite kane privatizuar ish monopolet publike su uji, energjia dhe telekomunikacioni dhe puna e Tirole eshte adoptuar nga regullatoret konkurues neper bote.Tirole, 61 vjec, ka mbuluar nje sere fushash si pagesat, industrine bankare dhe interesat e kartave te kreditit.
Ai njihet per bashkepunimin e tij me te ndjerin Jean-Jacques Laffont. Pas marrjes se cmimit, ai e pershkroi Laffont, i cili vdiq 10 vite me pare, “si mentorin dhe mikun e tij te shtrenjte.” Ndersa theksoi se “ndoshta ai meritonte te ishte ketu me mua sa i takon politikave te rregullatoreve dhe konkurrences.”Komiteti theksoi se “Tirole ka bere kerkime te rendesishme teorike duke dhene nje kontribut te madh ne shume fusha por mbi te gjitha ai ka sqaruar se si te kuptohet dhe te rregullohen industrite me pak kompani te fuqishme. Paneli tha se “Tirole ka treguar ndryshimin e thelle dhe esencial” midis kompanive rregullatore ne sektore te ndryshem si kompanite e telekomunikacionit apo bankat. Duke theksuar se venia me detyrim e disa cmimeve tavan mund te zvogeloje ndikimin e monopoleve ne disa sektore por jo tek te gjithe, gjykuesit e Cmimit thane, se Tirole ka ditur te  perqafoje  teorine e zhvillimit te analizes se konkurrences. Pas marrjes se Cmimit, Tirole ju bene pyetje lidhur me Google dhe sektorin bankar ndersa mirepriti perpjekjet per krijimin e nje unioni bankar ne eurozone por pranoi se rregullimi i sektorit bankar eshte i veshtire.
“Sektori bankar eshte shume i veshtire per tu rregulluar dhe ne, ekonomistet, akademiket, duhet te punojme me teper mbi kete gje.”Ai tha se ndjehet krenar per Cmimin por shtoi se “jam me njerezit e duhur, ne vendin e duhur dhe ne momentin e duhur.Dhe eshte pune ne grup, gjithashtu.” Ai tha se i tha nenes se tij 90 vjecare, qe kishte dhene mesim frengjishteje, Latinishteje dhe Greqishteje gjithe jeten e saj, te ulej para se tja jepte lajmin e gezueshem. Video e meposhtme eshte nje interviste me Jean Tirole fill pas marrjes se Cmimit. 

Ne videon e meposhtme jepet njoftimi nga Akademia Suedeze per zgjedhjen e Jean Tirole

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0