Ekonomia rritet me 6% në tremujorin e parë. Ndërtimi me ndikimin më të madh, bujqësia "ndalon" - Business Magazine Albania

Ekonomia rritet me 6% në tremujorin e parë. Ndërtimi me ndikimin më të madh, bujqësia “ndalon”

Pavarësisht krizës së çmimeve, ekonomia shqiptare u rrit me rreth 6% në tremujorin e parë të vitit.  Zgjerimi i ekonomisë sipas Insitutit të Statistikave është mbështetur kryesisht në sektorët e ndërtimit dhe pasuritë e paluajtshme që mbajtën peshën kryesore këtë periudhë, ndërsa dhanë kontribut pozitiv duke mbështetur rritjen edhe tregtia e transporti.

Por, e kundërta ka ndodhur me bujqësinë, sektorin më të madh të ekonomisë që duket se ka frenuar ritmet e rritjes.  Kontributi i saj këtë tremujor në ekonomi sipas Instat ishte vetëm 0.01%, duke bërë që sektori që po përballet me një shtrenjtim të fortë të lëndëve të para si pasojë e luftës të mbetet thuajse në vendnnumëro.

Ndërkohë, kontribut negativ në ekonomi kanë dhënë degë të tjera si aktivitet argëtuese dhe shërbime të tjera që lidhen ngushtë me mirëqenien e qytetarëve, pasi duket se shqiptarët kanë shpenzuar më pak për këto shërbime, duke orientuar shpenzimet e tyre drejt ushqimeve dhe nevojave bazike.

Lexo edhe: 1 milion shtetas hynë në vend gjatë majit. Shqipëria në nivelet e vitit rekord të 2019-ës

Konsumi final i popullatës që përbën edhe peshën kryesore të ekonomisë shënoi një rritje prej 8.6% këtë tremujor, kurse shpenzimet e qeverisë nga ana tjetër u u ngadalësuan duke u tkurrur me 2.8% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar

Edhe pse në këto tregues të ekonomisë kriza e çmimeve si pasojë e luftës në Ukrainë duket se nuk është reflektuar për këtë periudhë të parë të vitit, pasojat e goditjes duke se nuk do të jenë afatshkurtra në ekonomie. Inflacioni ka arritur nivelin më të lartë në dy dekada dhe pritet të qëndrojë mbi objektivin e bankës qendrore të paktën deri vitin e ardhshëm.

Si qeveria, ashtu edhe banka e Shqipërisë por edhe institucionet e huaja ndërkombëtare kanë ulur pritshmëritë e tyre për rritjen ekonomike të vendit. Në skenarët e tyre, edhe pse në asnjë rast nuk flitet për recesion, ekonomia shqiptare nuk do të kalojë 3.5% rritje këtë vit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0