Efektet e vlerave pozitive dhe atyre potencialisht kufizuese - Business Magazine Albania

Efektet e vlerave pozitive dhe atyre potencialisht kufizuese

vlera pozitive

Manjola Perja, kontributore

Vlerat që janë të rëndësishme për ju në çdo moment janë një pasqyrim i nevojave tuaja aktuale dhe nevojave tuaja të paplotësuara nga e kaluara. Disa nga vlerat tona ndryshojnë prioritet ndërsa kalojmë nëpër fazat e ndryshme të zhvillimit psikologjik, ndërsa vlera të tjera qëndrojnë të njëjta. Vlerat mund të jenë pozitive ose potencialisht kufizuese (bazuar në frikë).

Vlerat pozitive

Vlerat pozitive, shpesh të referuara si virtyte, na mundësojnë të jetojmë autentikisht, të forcojmë lidhjen dhe të kontribuojmë për të mirën e përbashkët.

Kur ia lëmë vlerat tona pozitive vendimmarrjes tonë, ndërtojmë lidhje, mundësojmë lidhjen dhe krijojmë besnikëri dhe besim. Ne ndihemi të qetë me veten dhe të tjerët, dhe ndihemi të qetë në mjedisin tonë fizik dhe social. Vlerat pozitive nxisin rritjen personale dhe krijojnë kohezion të brendshëm.

Lexo: FUQIA E VLERAVE NJERËZORE QËNDRON TE SHPËRNDARJA E MIRËSISË DHE MIRËQENIES

Vlerat potencialisht kufizuese

Vlerat potencialisht kufizuese lindin nga frika dhe shqetësimet që kemi për të mos qenë në gjendje të plotësojmë nevojat tona.

Kur lejojmë që vlerat tona potencialisht kufizuese të nxisin vendimmarrjen tonë, ne krijojmë ndarje, dyshim dhe mosbesim. Ne ndihemi të shqetësuar dhe shpejt stresohemi. Vlerat potencialisht kufizuese parandalojnë rritjen personale dhe promovojnë izolimin.

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0