Efektet e vlerave pozitive dhe atyre potencialisht kufizuese - Business Magazine Albania

Efektet e vlerave pozitive dhe atyre potencialisht kufizuese

vlera pozitive

Manjola Perja, kontributore

Vlerat që janë të rëndësishme për ju në çdo moment janë një pasqyrim i nevojave tuaja aktuale dhe nevojave tuaja të paplotësuara nga e kaluara. Disa nga vlerat tona ndryshojnë prioritet ndërsa kalojmë nëpër fazat e ndryshme të zhvillimit psikologjik, ndërsa vlera të tjera qëndrojnë të njëjta. Vlerat mund të jenë pozitive ose potencialisht kufizuese (bazuar në frikë).

Vlerat pozitive

Vlerat pozitive, shpesh të referuara si virtyte, na mundësojnë të jetojmë autentikisht, të forcojmë lidhjen dhe të kontribuojmë për të mirën e përbashkët.

Kur ia lëmë vlerat tona pozitive vendimmarrjes tonë, ndërtojmë lidhje, mundësojmë lidhjen dhe krijojmë besnikëri dhe besim. Ne ndihemi të qetë me veten dhe të tjerët, dhe ndihemi të qetë në mjedisin tonë fizik dhe social. Vlerat pozitive nxisin rritjen personale dhe krijojnë kohezion të brendshëm.

Lexo: FUQIA E VLERAVE NJERËZORE QËNDRON TE SHPËRNDARJA E MIRËSISË DHE MIRËQENIES

Vlerat potencialisht kufizuese

Vlerat potencialisht kufizuese lindin nga frika dhe shqetësimet që kemi për të mos qenë në gjendje të plotësojmë nevojat tona.

Kur lejojmë që vlerat tona potencialisht kufizuese të nxisin vendimmarrjen tonë, ne krijojmë ndarje, dyshim dhe mosbesim. Ne ndihemi të shqetësuar dhe shpejt stresohemi. Vlerat potencialisht kufizuese parandalojnë rritjen personale dhe promovojnë izolimin.

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0