EA blen kompaninë që prodhon lojën F1 për $1.2 miliardë - Business Magazine Albania

EA blen kompaninë që prodhon lojën F1 për $1.2 miliardë

Electronic Arts ka konfirmuar zyrtarisht blerjen e kompanisë Codemasters, një marrëveshje e cila u vlerësua me 1.2 miliardë dollarë. Codemasters ka prodhuar lojën zyrtarë të çdo sezoni të Formula 1 që nga 2009, fillimisht në Nintendo Wii dhe më pas në konsolat e tjera. Në 4 vitet e fundit, loja është përdorur në kampionatin F1 eSports. Marrëveshja nënkupton marrjen e të drejtave ekskluzive nga EA për Formula 1, Need for Speed, DIRT, DiRT Rally/WRC, GRID, Project CARS dhe Real Racing.

Codemasters është një nga zhvilluesit më të vjetër të lojërave britanike, që është themeluar në vitet ’80 dhe prodhon hite të hershme si Dizzy për sistemet që ishin të njohura në Mbretërinë e Bashkuar si ZX Spectrum dhe Commodore 64. Në dekadat e fundit ata kanë qenë më të njohur për krijimin lojërave racing si Dirt, Grid dhe Formula 1, dhe vitin e kaluar bleu zhvilluesin e Project Cars. Codemasters doli në shitje në Nëntor kur Take-Two Interactive ju afrua kompanisë Britanike për ta blerë për 994 milionë dollarë. Por EA bëri një ofertë më joshëse çka bëri që pjesa më e madhe e aksionerëve të Codemasters të votonin në favor të marrëveshjes me këtë të fundit.

EA, sigurisht, zotëron ekskluzivitetin e Need for Speed, kështu që shtimi i Codemasters do t’i jepte asaj kontroll të mëtejshëm mbi një pjesë të madhe të tregut të lojërave racing. Konkurrentët kryesorë do të ishin Gran Turismo i Sony dhe Forza i Microsoft-it, të dyja këto janë ekskluzive për platformat përkatëse të botuesve të tyre.

“Electronic Arts dhe Codemasters kanë një ambicie të përbashkët për të udhëhequr kategorinë e racing të videolojërave”, thotë kryetari i Codemasters Gerhard Florin. Bordi i Codemasters beson fuqimisht se kompania do të përfitonte nga njohuritë e EA, burimet dhe shkalla e gjerë globale, si në përgjithësi ashtu edhe në mënyrë specifike brenda sektorit të garave. “Ne mendojmë se ky bashkim do të sigurojë një të ardhme emocionuese dhe të begatë për Codemasters, duke lejuar ekipet tona të krijojnë, të lançojnë dhe t’i shërbejnë lojërave më të mëdha dhe më të mira për një audiencë jashtëzakonisht të apasionuar.”

ENGADGET

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0