E gjithë QSUT në gjendje gatishmërie - Business Magazine Albania

E gjithë QSUT në gjendje gatishmërie


 

Pezullohen të gjitha lejet për stafet mjeksore ndërsa QSUT kalon në gjendje gadishmërie. Qendra spitalore Nënë Tereza (QSUT) ka kaluar në gjendje të plotë gatishmërie, në të gjithë pavionët e saj. Stafi mjeksor ka marrë udhëzime për të pezulluar lejet për stafet. Janë rikthyer ndërkohë në punë të gjithë punonjësit që ishin me leje 2019.

Pas gatishmërisë, pavionet në QSUT do të përcaktojnë stafe të infermierisë që do të shërbejnë tek infektivi. Mjekët dhe infermierët më të rinj do të jenë në vijën e parë të frontit dhe në varësi të situatës do të angazhohen shumica e burimeve njerëzore.

Tashmë kontrollet rutinë janë ulur ndjeshëm dhe janë pezulluar pjesërisht ndërhyrjet kirurgjikale të planifikuara. Numri i pacientëve rutinë vlerësohet të jetë përgjysmuar në shumë pavijone. Në pavijone nuk lejohet me shumë se një shoqërues për të sëmurët, përveçse me urdhër të veçante.

Pjesë e planit është edhe angazhimi i Spitalit Shefqet Ndroqi për të trajtuar rastet e rënda polmunare.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0