E frikshme! Ja si rrezikohen veshët e fëmijëve tuaj prej kufjeve - Business Magazine Albania

E frikshme! Ja si rrezikohen veshët e fëmijëve tuaj prej kufjeve

Kufjet janë një ndër aksesorët më të përhapura që përdoren jo vetëm nga të rriturit por edhe nga fëmijët. Sipas një sondazhi të bërë në SHBA në spitalin e Fëmijëve CSMott të Universitetit të Miçiganit, prindërit e fëmijëve nga mosha 5-12 vjeç janë shprehur se këta të fundit gjatë një dite i përdorin kufjet një deri në dy orë në ditë.

Fëmijët i përdorin më shumë këto aksesorë të dëmshëm në shtëpi, në shkollë dhe në makinë, ndërsa më pak se 10% e prindërve thonë se fëmijët e tyre i përdorin ato në autobus, jashtë ose në shtrat. Edhe pse janë të dëmshme për dëgjimin këta prindër raportojnë se kufjet ndihmojnë fëmijën e tyre që të argëtohen.

Por fatkeqësisht sipas ekspertëve përdorimi i kufjeve me orë të tejzgjatura mund të çojë në probleme fatale për shëndetin si mund të ndikojë në gjumin e fëmijëve, rënien nga mësimet, rrit nivelin e stresit, presionin e gjakut si dhe më e rëndësishmja humbja e dëgjimit.

Lexo: Plani- 6 miliardë euro për Ballkanin, 4 fushat që përfiton Shqipëria dhe si do të ndikojnë në rritjen ekonomike

Sidomos tek fëmijët e vegjël, të cilët janë më të ekspozuar nga dëmtimet e mundshme dhe nga ekspozimi ndaj zhurmës sepse sistemi i tyre i dëgjimit është ende në zhvillim.

Prandaj për të reduktuar këtë problem studiuesit këshillojnë që:

– Prindërit duhet t’u blejnë fëmijëve kufje që përdoren për ndalimin e zhurmave ose me volum shumë të ulët

– Prindërit nuk duhet t’i lejojnë fëmijët që t’i përdorin për një kohë shumë të gjatë kufjet

– Prindërit duhet të jenë vigjilentë për shenja si humbja e dëgjimit për shkak të përdorimit të kufjeve dhe të drejtohen tek mjekët specialistë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0