Dushet e reja që përdorin më pak ujë


Ky startup vjen me idenë për të revolucionarizuar dushet dhe CEO i Apple ka investuar në të.

Quhet Nebia, një sistem dushi automatik dhe qëllimi i saj është të ndryshojë mënyrën sesi ne lahemi.

Dushet janë burimi më i madh i shpenzimit të ujit. Nebia përdor një presion shumë të madh për të ta kthyer ujin në miliona pikëza të imëta.

Fillimisht kjo teknologji u zhvillua për motorrët reaktiv.

Pikëzat përhapen në një sipërfaqe më të gjerë kështuqë më shumë ujë do të bjerë në kontakt me trupin tonë.

Nebia mbulon nëj sipërfaqe 10 herë më të madhe se një dush i zakonshëm duke krijuar atmosferën e një reje një reje të ngrohtë.

Nebia përdir 70% ujë më pak krahasuar me një dush të zakonshëm që harxhon 28 litra ujë krahasuar me standartin e industrisë 9.5 litra.

Koka e dushit është e lëvizshme dhe montohet në të njëjtin vend ku ndodhet dushi juaj aktual.

Kjo ide do të jetë zgjidhja për thatësirën e shumë vendeve dhe ruajtjes së ujit si një burim i shtershëm.

Fushata e tyre e parë mblodhi 3 milionë dollarë dhe investitorët janë CEO i Apple Tim Cook dhe rrjeti i palestrave Equinox.

Ndoshta 400 dollarë mund të duken një shpenzim i madh për një dush, por Nebia nuk është një dush çfarëdo.

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale