Dritaret që ndriçojnë shtëpinë edhe… natën - Business Magazine Albania

Dritaret që ndriçojnë shtëpinë edhe… natën

Fillon projekti ”OLEDWIND” që, falë bashkëpunimit të kompanive ”ENEA” dhe ”Campania Materias” do të zhvillojë burime inovative të dritës organike, OLED (Dioda Organike e Emetimit të Dritës), që do të integrohen nëpër dritare për të ndriçuar në brendësi të ndërtesave në mungesë të dritës natyrore.

Falë përdorimit të materialeve të lira dhe të qëndrueshme, pajisjet e reja do të ulin koston e ndriçimit dhe do të përmirësojnë mirëqenien e jetës së njerëzve.

“Kjo teknologji e re do të lejojë krijimin e dritareve inteligjente që do të kryejnë detyrën normale të lënies së dritës natyrale gjatë ditës, ndërsa nga muzgu e tutje, falë OLED do të ruajnë nivelin e dëshiruar të dritës në dhoma”, shpjegon Maria Grazia Maglione, studiuese e Laboratorit të kompanisë ENEA.

ANSA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0