Drejt daljes nga qarkullimi prerja 500 euro - Business Magazine Albania

Drejt daljes nga qarkullimi prerja 500 euro


Bankat qendrore në BE-në do të nisin këtë muaj ndalimin e prodhimit të kartëmonedhave 500 euro. Il Sole 24 ore shkruan se, nga printimi i tyre heqin dorë në fund të muajit prill banka qendrore austriake dhe ajo gjermane.

Vendimi për këtë në fakt është marrë gati një vit më parë. Në maj të 2018, Banka Qendrore Europiane vendosi të heqë gradualisht nga qarkullimi monedhën, pasi prerja mund të ndihmojë aktivitetet kriminale.

Për sa u përket kartëmonedhave 500 euro në qarkullim pritet që ato  të jenë të vlefshme gjithnjë e mund të këmbehen pranë bankave qendrore të Eurosistemit në çdo kohë. Kartëmonedha mund të përdoret si mjet pagese pa kufizime kohore por duke qenë se nuk do të printohet më është e paevitueshme se do të shkojë drejt tërheqjes së plotë nga tregu gradualisht.

Kartëmonedha 500 euro u prodhua me kërkesë të Gjermanisë, e cila do të zëvendësonte kështu kartëmonedhën e saj të mëparshme 1 mijë marka. Franca ka kryesuar vendet që kishin interes për ta nxjerrje jashtë përdorimi. Franca përdor vetëm 3 për qind të kartëmonedhave qarkulluese.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0