Doni të bëni më shumë para ? Ja disa mënyra të thjeshta se si t'ja dilni mbanë - Business Magazine Albania

Doni të bëni më shumë para ? Ja disa mënyra të thjeshta se si t’ja dilni mbanë

Pavarësisht nëse jeni një veteran i industrisë me dekada përvojë ose një i sapodiplomuar që sapo po fillon një karrierë, ndoshta jeni të interesuar të fitoni më shumë para. Kush nuk do të ishte i lumtur të kishte një mënyrë për të plotësuar të ardhurat e tyre? Gjetja e të ardhurave shtesë mund t’ju ndihmojë të përdorni aftësitë tuaja dhe të bëheni një profesionist pune më i shkathët. Për më tepër, këto të ardhura shtesë mund të futen në kursime ose investime aktive për t’ju ndihmuar të siguroni të ardhmen tuaj. Rritja e të ardhurave tuaja mund të arrihet përmes përpjekjeve aktive dhe vendimeve strategjike financiare. Optimizimi i burimeve ekzistuese të të ardhurave është një mënyrë për të rritur fitimet tuaja pa punuar domosdoshmërisht më shumë orë. Cila është saktësisht mënyra më e mirë për ju për të rritur të ardhurat tuaja? Është e qartë se metoda “më e mirë” do të ndryshojë nga personi në person. Në këtë artikull, ne shqyrtojmë disa mënyra krijuese për të konsideruar rritjen e të ardhurave tuaja.

1. Kërkoni një rritje page
Shumë profesionistë që punojnë e gjejnë veten të ngecur në punë që nuk paguhen mjaftueshëm, duke i lënë ata të ndihen të pakënaqur dhe të mbingarkuar. Pse ndodh kjo? Shpesh punonjësit thjesht nuk kërkojnë një rritje në kohën e duhur. Nëse mendoni se kompensimi për shërbimet tuaja nuk pasqyron me saktësi kontributin tuaj në kompani, të kërkoni një rritje rroge mund të jetë një ide e mirë. Bëni disa kërkime për të ditur se kur të shtyni për një rritje për të vazhduar përpara në karrierën tuaj profesionale. Ju duhet të mbani gjurmët e afërta të asaj që është paga mesatare për titullin tuaj të punës në industrinë tuaj dhe të përpiqeni të negocioni me punëdhënësin tuaj në përputhje me rrethanat. Përfundimi i një afati kontrate dhe gjatë rishikimeve vjetore janë përgjithësisht koha më e mirë për të negociuar një rritje.

2. Kërkoni për një punë me pagesë më të lartë
Ndonjëherë, kërkesa për rritje nuk jep rezultatet e dëshiruara. Nëse keni ngecur në një punë me kohë të plotë që nuk paguhet aq mirë sa do të dëshironit, një rritje page mund të mos jetë e mjaftueshme. Në këto situata, mund t’ju duhet të përmirësoni aftësitë tuaja dhe të kërkoni punë me pagesë më të lartë që mund t’ju ndihmojnë të arrini më shpejt qëllimet tuaja financiare. Kurset online përmes faqeve të mësimit në distancë si Coursera dhe Udemy mund t’ju ndihmojnë të fitoni aftësi dhe certifikata përkatëse nga universitetet kryesore në botë. Me këto kredenciale në CV-në tuaj, ju mund të filloni të aplikoni për punë të reja ku aftësitë tuaja vlerësohen shumë më tepër, me kompensimin e duhur.

3. Kërkoni mënyra se si mund të shkurtoni shpenzimet tuaja
Ulja e shpenzimeve aty ku është e mundur mund të shtojë kursimet tuaja. Filloni duke gjurmuar financat tuaja personale duke përdorur një aplikacion si Mint. Përpiquni të shkurtoni shpenzimet e luksit (si të hani në restorante të shtrenjta, të blini rroba që nuk ju nevojiten vërtet dhe të grumbulloni shpenzimet e kartës së kreditit). Punoni në mënyrë sistematike për reduktimin e shpenzimeve më të rëndësishme. Qëllimi duhet të jetë zëvendësimi i shpenzimeve tuaja më të mëdha me opsione më të zbatueshme që mund t’ju ndihmojnë të kurseni para në afat të gjatë. Për shembull, përpiquni të shoqëroheni me një mik ose koleg dhe kaloni udhëtimet e rregullta me Uber ose Lyft për të kursyer pak para.

Lexo edhe: 8 gjëra produktive që duhet të bëni kur jeni të mërzitur

4. Automatizoni kursimet tuaja
Ulja e shpenzimeve mund t’ju ndihmojë të menaxhoni më mirë paratë tuaja, por është vetëm hapi i parë drejt maksimizimit të kursimeve tuaja. Çdo para që kurseni çdo muaj duhet të kreditohet automatikisht në një llogari të veçantë kursimi që mund ta përdorni për investime të ardhshme. Ju gjithashtu mund ta vendosni llogarinë tuaj bankare në debitim automatik, ku një pjesë e vogël e asaj që fitoni çdo muaj transferohet drejtpërdrejt në llogarinë tuaj të kursimeve. Nëse planifikoni ta bëni këtë për një afat të gjatë, mund të jeni gjithashtu në gjendje të regjistroheni në programin 401(k) të punëdhënësit tuaj ose në një llogari individuale të daljes në pension (IRA). Këto programe ju ndihmojnë të automatizoni kursimet tuaja të daljes në pension dhe gjithashtu ofrojnë stimuj shtesë dhe përfitime tatimore.

5. Shisni artikuj të përdorur në internet
Shumë nga artikujt që tashmë i zotëroni, por i përdorni rrallë, mund të shiten në internet. Mund t’ju duhet të investoni pak për t’i riparuar, rinovuar ose lyer për t’i shitur me çmime më të larta. Bay, Craigslist dhe Poshmark lejojnë përdoruesit të shesin artikuj të përdorur si libra, bizhuteri dhe automjete. Përpiquni të shisni rroba të përdorura përmes dyqaneve të sendeve të para ose dërgesave. Moda e qëndrueshme është në trend, dhe ju mund të jeni në gjendje të përfitoni nga kjo.
Markat si Vestiaire Collective madje u japin klientëve mundësinë për të blerë dhe shitur mallra luksoze të përdorura nga markat kryesore të shitjes me pakicë, duke përfshirë Hermes dhe Gucci.

6. Përdorni Upwork për të krijuar punë të pavarura
Për disa njerëz, puna e pavarur është puna e tyre me kohë të plotë. Për të tjerët, koncertet e pavarura janë një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur kohën e tyre të lirë dhe për të fituar para. Puna e pavarur shpesh lejon një planifikim fleksibël – ka afate për t’u përmbushur, por kur punoni varet kryesisht nga ju. Dhe ju mund të punoni me kontrata që paguajnë për orë ose projekte, në varësi të aftësive dhe shërbimeve tuaja.Upwork është tregu kryesor në botë për profesionistë të trajnuar që ofrojnë shërbime të pavarura. Klientë nga një sërë industrish kërkojnë nga Upwork për të marrë përkthyes të pavarur, në mënyrë që të rrisin shpejtësinë e tyre në treg dhe të kenë aftësi të vështira për t’u gjetur, ndër arsye të tjera. Nëse tashmë keni një portofolio, mund ta shfaqni atë në llogarinë tuaj Upwork. Nëse i keni aftësitë, por nuk keni ende një portofol, mund të gjeni kontrata më të vogla për të rritur rezymenë tuaj, duke çuar ndoshta në koncerte me pagesë të lartë. Shumë aftësi të vlefshme, nga dizajni i UI (ndërfaqes së përdoruesit) deri te shërbimet e përkthimit, mund të fitohen para duke përdorur Upwork.

7. Investoni një pjesë të buxhetit tuaj
Investimet inteligjente janë çelësi për të gjeneruar një burim të qëndrueshëm suplementar të ardhurash. Pasi të keni plotësuar nevojat tuaja bazë buxhetore, përpiquni të lini mënjanë një pjesë të pagës suaj mujore për ta investuar atë në asete të ndryshme. Ju mund të zgjidhni të bëni investime afatgjata dhe afatshkurtra. Planet sistematike të investimeve (SIP) dhe obligacionet janë opsione investimi afatgjatë që mund të eksploroni. Pasi të bëheni të aftë në investim, mund të dëshironi të zgjeroni portofolin tuaj me asete më të specializuara, të tilla si kriptomonedha, financimi i borxhit dhe investimet në pasuri të paluajtshme. Këto investime mund t’ju ndihmojnë të diversifikoni portofolin tuaj, duke e bërë atë të pranueshëm për përfitime tatimore dhe stimuj të tjerë.

upwork

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0