Djali 17-vjecar me $72milion pasuri nga tregtia e aksioneve - Business Magazine Albania

Djali 17-vjecar me $72milion pasuri nga tregtia e aksioneve


Nuk i ka mbushur ende 18 vjet, por vleresohet se permes tregut te aksioneve me te cilin merret qe nga mosha nentevjeçare, ka fituar me shume se 72 milione dollare. Adoleshenti, Mohammed Islam, qe jeton New York, pushimet  ne shkolle i kalon duke bere tregti me nafte e ar. Ndersa, kur nuk eshte ne shkolle, i dergon miqte ne vende  luksoze.
Se sa vlen saktesisht nuk tregon, por flet per shifra teteshifrore. Tregon se ka blere BMW te shtrenjte, por se nuk ka leje shoferi; se ka marre me qira nje apartament ne Manhattan, porse prinderit (emigrante nga Azia), nuk e lene te largohet nga shtepia familjare ne Queens.

Menyren e jetes se tij luksoze ai e levdon edhe ne rrjetet sociale. P.sh. publikon video nga pikniket, duke luajtur poker apo duke vallezuar me shume vajza.

Parate e fituara i mendon edhe per prinderit, te cilet deshiron t’i ndihmoje ne te ardhmen.

“Çka e leviz boten? Paraja. Nese paraja nuk rrjedh, kompanite nuk punojne, nuk ka asnje risi, asnje prodhim, asnje investim, nuk ka rritje, nuk ka pune”, thote 17-vjeçari ne profilin e tij ne Instagram. “Me shume para, me pak probleme” .

Ndonese ka fituar shume, ai nuk planifikon te ndalet, por ta shtoje pasurine.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0