Dhjetë gjërat që njerëzit e suksesshëm (dhe që janë vërtetë të lumtur) i bëjnë ndryshe - Business Magazine Albania

Dhjetë gjërat që njerëzit e suksesshëm (dhe që janë vërtetë të lumtur) i bëjnë ndryshe

Dhjetë gjërat që njerëzit e suksesshëm (dhe janë vërtetë të lumtur) i bëjnë ndryshe

Arritjet rrallë prodhojnë ndjenjën e lumturisë së qëndrueshme që ju mendoni se do të ndodhë. Pasi të keni arritur përfundimisht qëllimin që keni ndjekur, dy synime të reja priren të shfaqen papritur. Ne dëshirojmë arritje të reja, sepse shpejt mësohemi me atë që kemi arritur tashmë. Ky zakon ndaj suksesit është sa i pashmangshëm aq edhe zhgënjyes, dhe është më i fuqishëm se sa e kuptoni.

Çelësi për të mposhtur zakonin është të ndjekësh, siç e quajnë studiuesit, arritje të qëndrueshme. Ndryshe nga arritjet e vrazhda që prodhojnë lumturi kalimtare, kënaqësia nga arritjet e qëndrueshme zgjat shumë pas asaj zhurme fillestare. Arritjet e qëndrueshme janë aq kritike sa i ndajnë ata që janë të suksesshëm dhe të lumtur nga ata që mbeten gjithmonë duke kërkuar më shumë.

Studiuesit nga Shkolla e Biznesit në Harvard studiuan këtë fenomen duke intervistuar dhe vlerësuar profesionistë që kishin arritur sukses të madh. Synimi ishte të zbërthehej ajo që këta profesionistë të jashtëzakonshëm bënë ndryshe për të arritur sukses afatgjatë dhe përmbushës.

Studiuesit zbuluan se njerëzit që ishin të suksesshëm dhe të lumtur për një kohë të gjatë i strukturuan qëllimisht aktivitetet e tyre rreth katër nevojave kryesore:

Lumturia: Ata ndoqën aktivitete që prodhonin kënaqësi dhe kënaqësi.

Arritja: Ata ndoqën aktivitete që morën rezultate të prekshme.

Rëndësia: Ata ndoqën aktivitete që patën një ndikim pozitiv te njerëzit që kanë më shumë rëndësi.

Trashëgimia: Ata ndoqën aktivitete përmes të cilave mund t’ua kalonin vlerat dhe njohuritë e tyre të tjerëve.

Përmbushja e qëndrueshme vjen kur ju ndiqni aktivitete që adresojnë të katër këto nevoja. Kur ndonjë prej tyre mungon, ju merrni një ndjenjë bezdisëse se duhet të bëni më shumë (ose diçka ndryshe). Sjelljet që pasojnë janë shenja dalluese e njerëzve që janë të suksesshëm dhe të lumtur, sepse i adresojnë këto katër nevoja. Provojini edhe ju:

1.Ata kanë pasion: Jane Goodall la shtëpinë e saj në Angli dhe u transferua në Tanzani në moshën 26 vjeçare për të filluar studimin e shimpanzeve. Ajo u bë puna e jetës së saj dhe Goodall i është përkushtuar plotësisht kauzës së saj, ndërsa frymëzon shumë të tjerë që të bëjnë të njëjtën gjë. Njerëzit e suksesshëm dhe të lumtur nuk kanë vetëm interesa; ata kanë pasione dhe u përkushtohen plotësisht atyre.

2.Ata notojnë kundër rrymës: Ka një arsye që njerëzit e suksesshëm dhe të lumtur priren të jenë pak, mirë, të ndryshëm. Për të qenë vërtet i suksesshëm dhe i lumtur, duhet të ndiqni pasionet dhe vlerat tuaja pa marrë parasysh kostot. Vetëm mendoni se çfarë do të kishte humbur bota nëse Bill Gates ose Richard Branson do të kishin luajtur mirë dhe do të qëndronin në shkollë ose nëse Stephen King nuk do të kishte shpenzuar çdo sekondë të lirë që kishte si mësues duke shkruar romane. Për të notuar kundër rrymës, duhet të jeni të gatshëm të rrezikoni.

3.Ata përfundojnë atë që fillojnë:Të kesh një ide të mrekullueshme nuk do të thotë absolutisht asgjë nëse nuk e zbaton atë ide. Njerëzit më të suksesshëm dhe të lumtur i realizojnë idetë e tyre, duke marrë po aq kënaqësi nga puna me ndërlikimet dhe përditshmëria, sa edhe nga krijimi i idesë fillestare. Ata e dinë se një vizion mbetet një mendim i pakuptimtë derisa të veprohet sipas tij. Vetëm atëherë fillon të rritet.

Lexo edhe: 5 vendime për të cilat mund të pendoheni gjithë jetën

4.Ata janë elastikë:Për të qenë i suksesshëm dhe i lumtur në planin afatgjatë, duhet të mësoni të bëni gabime, të dukeni si një idiot dhe të provoni përsëri, të gjitha pa u dridhur. Në një studim  në Kolegjin e William and Mary, studiuesit intervistuan mbi 800 sipërmarrës dhe zbuluan se më të suksesshmit midis tyre prireshin të kishin dy gjëra kritike të përbashkëta: ata ishin të tmerrshëm në imagjinimin e dështimit dhe prireshin të mos kujdeseshin për atë që njerëzit e tjerë. mendoi për to. Me fjalë të tjera, sipërmarrësit më të suksesshëm nuk kushtojnë kohë apo energji për të theksuar për dështimet e tyre pasi e shohin dështimin si një hap të vogël dhe të domosdoshëm në procesin e arritjes së qëllimeve të tyre.

5.Ata e kanë prioritet shëndetin e tyre: Ka një numër absurde lidhjesh midis shëndetit, lumturisë dhe suksesit tuaj. Njerëzit e suksesshëm dhe të lumtur praktikojnë vazhdimisht janë higjiena e mirë e gjumit (lufton stresin, përmirëson fokusin dhe është e shkëlqyer për humorin tuaj), ngrënia e ushqimit të shëndetshëm (ju ndihmon të fokus) dhe ushtrime (i shkëlqyer për nivelet e energjisë dhe besimin).

6.Ata nuk ndalen te problemet: Vendi ku përqendroni vëmendjen tuaj përcakton gjendjen tuaj emocionale. Duke fiksuar problemet tuaja, ju krijoni dhe zgjasni emocione negative dhe stres, të cilat pengojnë performancën. Megjithatë, duke u fokusuar në veprimet për të përmirësuar veten dhe rrethanat tuaja, ju mund të krijoni një ndjenjë të efikasitetit personal që prodhon emocione pozitive dhe përmirëson performancën. Njerëzit e suksesshëm dhe të lumtur nuk ndalen te problemet, sepse e dinë se janë më efektivë kur fokusohen në zgjidhje.

7.Ata festojnë sukseset e njerëzve të tjerë: Njerëzit e pasigurt vazhdimisht dyshojnë në rëndësinë e tyre, dhe për shkak të kësaj, ata përpiqen të vjedhin vëmendjen dhe të kritikojnë të tjerët për të provuar vlerën e tyre. Njerëzit me vetëbesim, nga ana tjetër, nuk shqetësohen për rëndësinë e tyre, sepse ata e tërheqin vetëvlerësimin e tyre nga brenda. Në vend që të përqendrohen në mënyrë të pasigurt nga brenda, njerëzit me vetëbesim fokusohen nga jashtë, gjë që u lejon atyre të shohin të gjitha gjërat e mrekullueshme që njerëzit e tjerë sjellin në tryezë. Lavdërimi i njerëzve për kontributin e tyre është një rezultat i natyrshëm i kësaj.

Lexo edhe: Pasiguritë e zakonshme që çdo sipërmarrës duhet të përballet dhe t’i pushtojë

8.Ata jetojnë “outside the box“:Njerëzit e suksesshëm dhe të lumtur nuk kanë arritur atje ku janë duke menduar në të njëjtën mënyrë si gjithë të tjerët. Ndërsa të tjerët qëndrojnë në burgjet e tyre të zonës së rehatisë dhe investojnë të gjithë energjinë e tyre për të përforcuar besimet e tyre ekzistuese, njerëzit e suksesshëm po sfidojnë status quo-në dhe po ekspozohen ndaj ideve të reja.

9.Ata mbajnë një mendje të hapur: Ekspozimi ndaj një larmie njerëzish është i kotë nëse e kaloni atë kohë duke mos u pajtuar me ta dhe duke e ngushëlluar veten me mendimet tuaja. Njerëzit e suksesshëm dhe të lumtur e kuptojnë se çdo perspektivë ofron një mundësi për rritje. Duhet të praktikoni ndjeshmërinë duke e vënë veten në vendin e tjetrit, në mënyrë që të kuptoni se si ka kuptim perspektiva e tyre (të paktën për ta). Një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur një mendje të hapur është të përpiqeni të nxirrni të paktën një gjë interesante ose të dobishme nga çdo bisedë që keni.

10.Ata nuk lejojnë askënd të kufizojë gëzimin e tyre:  Kur ndjenja juaj e kënaqësisë dhe lumturisë rrjedh nga krahasimi i vetes me të tjerët, ju nuk jeni më zotërues i lumturisë suaj. Kur njerëzit e suksesshëm dhe të lumtur ndihen mirë për diçka që kanë bërë, ata nuk lejojnë që opinionet apo arritjet e askujt t’ua heqin atë. Ndërsa është e pamundur të fikni reagimet tuaja ndaj asaj që të tjerët mendojnë për ju, nuk keni pse ta krahasoni veten me të tjerët dhe gjithmonë mund t’i merrni mendimet e njerëzve me pak kripë. Në këtë mënyrë, pavarësisht se çfarë mendojnë apo bëjnë njerëzit e tjerë, vetëvlerësimi juaj vjen nga brenda. Pavarësisht se çfarë mendojnë njerëzit për ju në një moment të caktuar, një gjë është e sigurt – nuk jeni kurrë aq i mirë apo i keq sa thonë se jeni.

Linkedin

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0