Dasma më e pazakontë! Ja si është të martohesh në Metaverse! - Business Magazine Albania

Dasma më e pazakontë! Ja si është të martohesh në Metaverse!

Dasma

Traci dhe Dave Gagnon u takuan virtualisht, kështu që bën sens që dhe dasma e tyre gjithashtu do të bëhej virtualisht. Në fundjavën e Ditës së Punës, çifti, ose më mirë, avatarët e tyre dixhitalë, mbajtën një ceremoni të organizuar nga Virbela, një kompani që ndërton mjedise virtuale për punë, mësim dhe evente.

Avatari i zonjës Gagnon u shoqërua në altar nga avatari i shoqes së saj të ngushtë. Avatari i zotit Gagnon shikonte drejt altarit teksa avatari i shokut të tij ngriti një dolli. Dy avatarë binjakë 7 vjeçarë (mbajtësi i unazës dhe vajza e luleve) kërcyen në ceremoni.

Mënyra se si bota virtuale e njohur si metaverse, të cilën pak prej nesh e kuptojnë, do të ndryshojë konceptin e dasmës tradicionale, mund të jetë pikëpyetja e kujtdo. Por mundësia për të qenë pjesë e një eventi jetësor të papenguar nga kufijtë e realitetit, është mjaft interesante për t’u marrë në konsideratë.

Lexoni: Metaverse i Silicon Valley do të thithë realitetin në botën virtuale!

Për shkak të pandemisë Covid-19, teknologjia tanimë po përfshihet në eventet tona jetësore më shumë se kurrë. Dasmat e zhvilluara nëpërmjet platformës “Zoom” nuk janë më një risi. Vitin e kaluar, një çift, dasma e të cilit u anullua për shkak të pandemisë, organizoi një ceremoni (jolegale) në Animal Crossing, një videolojë shumë popullore.

Megjithatë vlen të theksohet se ashtu si një ceremoni brenda një videoloje, çdo ceremoni dasme që zhvillohet vetëm në metaverse aktualisht nuk konsiderohet e ligjshme. Megjithatë, metaverse do t’i çojë këto ceremoni virtuale shumë, shumë më tej, thonë ekspertët dhe do të ofrojë mundësi pothuajse të pakufishme për çiftet.

“Nuk ka kufizime,” tha Sandy Hammer, një themelues i Allseated, i cili krijon mjete digjitale të planifikimit për dasma. Kompania po investon në metaverse duke krijuar versione virtuale të hapësirave dhe vendeve të botës reale si Hoteli Plaza në New York. “Nëse dëshironi vërtet të bëni diçka ndryshe, në metaverse mund të lini të lirë imagjinatën tuaj.”

/nytimes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0