Coronavirus, Vendet e G20 shtyjnë borxhet e shteteve të varfra


Kombet që i përkasin grupit të ekonomive kryesore G20 kanë rënë dakord të pezullojnë pagesat e borxhit që u detyrohen atyre nga disa nga vendet më të varfra në botë.

Marrëveshja mbulon paratë që do t’u paguhen qeverive të G20 deri në fund të vitit 2020.Qëllimi është të ndihmohen vendet që të merren me ndikimet shëndetësore dhe ekonomike të pandemisë koronavirus.Grupi i Fushatës Jubile të Borxhit e ka përshkruar masën si hap të parë, por kërkoi shumë më tepër.

Fushata e Bamirësisë me bazë në Mbretërinë e Bashkuar vlerëson se vonesa do të mbulojë pagesa 12 miliardë dollarë (9,6 miliardë dollarë).Por është vetëm një vonesë dhe grupi i fushatës e kupton që pagesa do të duhet të bëhen ndërmjet viteve 2022 dhe 2024, së bashku me kamatën e mbledhur ndërkohë.

Në përgjithësi, 77 vende do të përfitojnë nga marrëveshja. Plani u miratua përkohësisht të martën nga vendet e G7, por ishte i kushtëzuar nga mbështetja nga G20.Disa vende, veçanërisht Kina dhe Arabia Saudite, të cilat janë në G20 por jo G7, janë huadhënës të rëndësishëm për vendet në zhvillim. G7 dëshironte një kontribut në pezullimin e pagesës së borxhit nga ato kombe.

Thirrje për anulim

Kjo lëvizje pasqyron pikëpamjen e përbashkët që vendet me të ardhura të ulëta përballen me një sfidë veçanërisht të rëndë në përballimin e shëndetit dhe pasojave ekonomike të pandemisë.G20 gjithashtu ka bërë thirrje që huadhënësit privatë të ndërmarrin hapa të ngjashëm për borxhet që u detyrohen atyre vendet e varfra. Sidoqoftë, G20 sugjeroi që kjo mund të bëhej në baza vullnetare.

 Fushata Jubile e Borxhit ka thënë që kjo nuk është e mjaftueshme. Ajo dëshiron të shohë ndryshime ligjore për t[u siguruar që kreditorët privatë nuk mund të përdorin gjykatat për të paditur vendet në zhvillim nëse nuk i kryejnë pagesat.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për Mbretërinë e Bashkuar dhe Nju Jorkun, sepse shumica e marrëveshjeve të borxhit të vendeve në zhvillim përdorin ligjet e atyre juridiksioneve.

Fushatat gjithashtu thonë që pagesa duhet të anulohet në vend që të shtyhet.

 Kjo ishte në fuqi në fillim të kësaj jave për disa borxhe që vendet e varfra i detyroheshin Fondit Monetar Ndërkombëtar. Fushata vendosi të përdorë burimet e veta për të bërë pagesat e duhura për gjashtë muajt e ardhshëm për 25 vende me të ardhura të ulëta, kryesisht në Afrikë.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0