Çmimi i naftës rekord, gati 260 lekë/litër - Business Magazine Albania

Çmimi i naftës rekord, gati 260 lekë/litër

Çmimi i naftës

Çmimi i naftës arrin nivel rekord në tregun vendas. Ministria e Financave ka bërë të ditur se Bordi i Transparencës vendosi që çmimi i naftës të rritet me 10 lekë, duke arritur në 258 lekë/litër duke nisur nga e mërkura ora 18:00.

Ky është niveli më i lartë i çmimit i shënuar pas krijimit të Bordit.  Në fillim të muajit mars, çmimi u prezantuar në 260 lekë/litër nga 190-195 lekë/litër që ishte një ditë më parë. Kjo situatë zgjati vetëm pak ditë, pasi qeveria vendosi ngritjen e një bordi transparence.

Lexo: Çmimi i naftës rritet në nivele rekord. Rritje edhe për benzinën, gazi i pandryshuar

Sipas të dhënave zyrtare që raportojnë vendimet e këtij bordi, benzina dhe gazi shënojnë një ulje shumë të lëhtë, duke u tregtuar në pikat e karburantit përkatësisht 243 lekë, (nga 244 lekë) dhe  do të jetë 86 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 74 lekë/litër për automjetet (më herët gazi me pakicë është tregtuar me 90 lekë litri.

Edhe në tregun ndërkombëtar çmimi i naftës ka arritur nivelet e tij më të larta, duke arritur pikun e shënuar në muajin mars, prej 122 dollarë për fuçi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0