Cili është gabimi që bëjnë shumica e njerëzve kur vendosin qëllime

Cili është gabimi që bëjnë shumica e njerëzve kur vendosin qëllime


Gabimi më i madh që bëjnë njerëzit kur vendosin për një ëndërr është se ata nuk mendojnë mjaftueshëm si të mëdhenj. Ata vendosin synime të vogla me afate kohore të mëdha. Mos e bëni këtë! Merrni masa për plane 20-vjeçare.

Lexo: Sakrificat që bëjnë njerëzit e suksesshëm për të arritur qëllimet e tyre

Pse mendoj në afatet 20-vjeçare? Sepse duhet kohë për të qenë më i miri. Duhen dekada, jo muaj. Kam jetuar dhe drejtuar jetën time me plane 20-vjeçare. Ky është afati kohor i suksesit. Me deklaratën time të parë ose ëndrrën e jetës kam dashur të jem siguria më e mirë në botë. Kur i jepni vetes 20 vjet, mund të arrini gjithçka. Nuk ka të bëjë me talentin, ka të bëjë me vënien në praktikë. Nëse drejtoni milje, do të arrini në vijën tuaj finale.

Një nga autorët e mi të preferuar, Anders Ericsson, tha se nuk ka rrugë të shkurtër. Nuk ka shpifje. Pra, mos e besoni atë që media ju tregon për një person që ka genet e duhura. Nuk ka një gjë të tillë. Për fat të keq, ne jetojmë në një botë të hakerave dhe shkurtesave. Do të tundoheni të shkurtoni afatet kohore për të siguruar një rregullim të shpejtë. Mos e bëni atë. Kjo ju vjedh fuqinë. Angazhimi afatgjatë ju jep fuqinë.

Kush është më i forti në burg: rojet, të burgosurit që numërojnë ditët derisa të lirohen apo drejtori? Asnjëri prej tyre. Janë të dënuarit me dënim të përjetshëm, ata që kanë të gjithë fuqinë në burg. Pse? Sepse ata e dinë që po kalojnë ditën e fundit në një qeli burgu. Ata nuk po dalin herët. Ata nuk kanë asgjë për të humbur.

Ju duhet ta trajtoni qëllimin tuaj 20-vjeçar në të njëjtën mënyrë. Ta mendoni si një fjali të përjetshme. Angazhimi për qëllimin tuaj, për t’u bërë më i miri është tani një dënim i përjetshëm. Filloni të veproni duke e ditur që nuk do të dilni kurrë.

Mendoni për vizionin tuaj përfundimtar, mendoni për sa i përket planit tuaj 20-vjeçar. Dhe pyesni veten:

Si të bëni angazhime më të vogla për të qëndruar në rrugën e duhur me ëndrrën tuaj afatgjatë? Një mendim i fundit për këtë: Nuk do të të duhen 20 vjet të jesh i suksesshëm. Do të keni sukses gjatë rrugës, do të fitoni para, do të ndryshoni jetën tuaj. Por, keni nevojë për një kohë të gjatë për t’u bërë më të mirët, për të përmbushur misionin tuaj final.

Lexo: Si të mposhtni frikën për të realizuar qëllimet tuaja të vërteta

Dhe nuk ka nevojë të jetë diçka e re. Mund të jetë diçka që ju jeni duke bërë aktualisht, le të themi që dëshironi të jeni prindi më i mirë, ose llogaritari më i mirë, ose bashkëshorti më i mirë, ose diçka tjetër që ju jeni duke bërë tani, por dëshironi të jeni më i miri. Thjesht vendosni qëllimin tuaj dhe më pas punoni për të.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0