Cilat janë kompanitë më të mëdha, që punojnë me bashkitë? - Business Magazine Albania

Cilat janë kompanitë më të mëdha, që punojnë me bashkitë?


FUSHA SHPK, G.P.G. COMPANY SHPK, SALILLARI SHPK, Victoria Invest SHPK, Vëllezërit Hysa janë 5 kompanitë që kanë fituar më shumë kontrata në vlerë, përmes prokurimeve publike, me bashkitë në Shqipëri, nga korriku 2015 deri në 31 janar 2017.

Kompania Fusha është absolutisht më e madhja dhe vlera e kontratave që ajo ka fituar nga bashkitë është sa dyfishi i operatorit të dytë që vjen pas saj.

Të dhënat janë publikuar nga Organizata AIS, promotore e Open Data për Shqipërinë, e cila ka hulumtuar mbi renditjen e operatorëve ekonomik që kanë fituar kontrata përmes prokurimeve publike me Njësi të Qeverisjes Vendore.

Në renditje operatori i parë për vlerën më të lartë të kontratave e mban shoqëria Fusha SHPK, e vetme kjo shoqëri është shpallur 14 herë fituese me tre bashki. Vlera totale e kontratave të saj është 2.2 miliardë lekë. Si e vetme kjo shoqëri ka fituar kontrata me vlerë sa 10% të totalit të vlerës së të gjitha kontratave të monitoruara në periudhën nën hulumtim. Fusha SHPK ka fituar kontrata duke hyrë e vetme pa bashkëpunim me shoqëri të tjera në tre bashki, konkretisht Tiranë, Vorë dhe Rrosovec. Tenderët ku Fusha SHPK ka fituar e vetme janë në sektorin konstruksion, shërbim për pastrim urban dhe shërbime gjelbërimi. Tenderat kryesor sa i takon vlerës janë faza e parë dhe e dytë e Rikualifikimit të Sheshit Skëndërbej. Kontratë me vlerë mbi 100 milionë është edhe Ndërtimi i Parkimit Nëntokësor po Sheshi Skëndërbej. Ndërsa në bashkim operatorësh me interes shfaqet kjo kompani edhe në bashkëpunim me Everest SHPK. Bashkimi i dy shoqërive rezulton si operator fitues në tenderin për Rivitalizimin e Sheshit Publik para hyrjes së Portit.

Në vendin e dytë në renditje është shoqëria G.P.G Company SHPK, kjo kompani ka fituar 14 tendera me 11 bashki. Ndërsa kontratat me vlerë mbi 100 milionë kjo kompani i ka me bashkitë Mirditë, Korçë, Delvinë dhe Kavajë.

Renditja vendos në vendin e tretë shoqërinë Salillari, e cila ka 11 kontrata me 7 Bashki të ndryshme. Vorë, Tiranë, Divjakë dhe Fier janë bashkitë ku shoqëria Salillari ka kontratat me vlera mbi 100 milionë lekë. Salillari është shoqëria që ka fituar tenderin për Rikualifikimin e Pazarit të Ri.

Në renditje janë konsideruar Operatorët Tenderues. Shpesh operatorët ekonomik janë shoqëri biznesi që futen në garë të vetme. Por shfaqen edhe bashkime operatorësh që konkurrojnë si një operator i vetëm. Në renditjen e realizuar është konsideruar renditja sipas operatorëve. Kështu një shoqëri e vetme mund të na shfaqet disa herë në renditje si pjesë e disa bashkime operatorësh.

burimi: monitor.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0