ChatGPT për Mac tani është i disponueshëm për të gjithë - Business Magazine Albania

ChatGPT për Mac tani është i disponueshëm për të gjithë

Mac

Tani mund të përdorni më lehtë ChatGPT në kompjuterin tuaj Mac. Chatbot popullor i OpenAI i AI është i disponueshëm për të gjithë përdoruesit e macOS, ka njoftuar kompania. Aplikacioni u njoftua për herë të parë përpara WWDC 2024 të Apple në qershor, ku kompanitë njoftuan së bashku integrimet midis chatbot-it të OpenAI dhe sistemeve operative të Apple për iPhone, iPad dhe Mac.

Në platformën e fundit, përdoruesit mund të thërrasin shpejt ChatGPT duke përdorur kombinimin e tastierës Option + Space pas instalimit të aplikacionit të ri ChatGPT. Për të parë videon klikoni këtu.

 

Mac

Kjo e bën aksesin në chatbot me AI diçka që do të ndihet menjëherë e njohur për përdoruesit e macOS të cilët përdorin rregullisht shkurtore të tjera të tastierës si Command + Space për të shfaqur një shirit kërkimi për të hyrë në Spotlight Search. Por, në vend të kërkimit më tradicional, ata do të kenë akses në një botë më të gjerë njohurish, vetëm një buton larg. Pasi të lansohet, ChatGPT shfaqet si një ndërfaqe bisede e mbivendosur në krye të ekranit.

Aplikacioni desktop i ChatGPT u njoftua në të njëjtën deklaratë për shtyp, si një aplikacion i ri për përdoruesit falas dhe me pagesë. Kompania vuri në dukje në atë kohë se mund të thirrej me shkurtoren e thjeshtë të tastierës dhe përdoruesit gjithashtu mund të merrnin dhe diskutonin pamjet e ekranit direkt në aplikacion. Përdoruesit mund të ngarkojnë skedarë dhe foto të tjera përmes aplikacionit macOS gjithashtu, si dhe të flasin me ChatGPT nga desktopi i tyre dhe të kërkojnë nëpër bisedat e tyre të kaluara. Aplikacioni kishte dalë ngadalë për përdoruesit e Mac, duke filluar me abonentët Plus, por sot kompania njoftoi në një postim në X se tani është i disponueshëm për të gjithë.

Ky nuk është integrimi i vetëm i OpenAI me pajisjet Apple. Në WWDC, kompanitë njoftuan një marrëveshje më të gjerë që do të shohë gjithashtu klientët e Apple që të kenë akses në ChatGPT nga iPhone dhe iPad-ët e tyre, duke përfshirë përmes Siri-t dhe brenda zonave të tjera që mund të ndihmohen nga AI, si Mjetet e Shkrimit. Këto integrime mundësohen gjithashtu nga GPT-4o dhe do të shpërndahen për klientët e Apple më vonë këtë vit me lançimin e sistemeve operative më të reja të Apple.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0