ChatGPT mund t'ju kushtojë vendin e punës, madje para se ta keni atë, sipas një raporti të ri - Business Magazine Albania

ChatGPT mund t’ju kushtojë vendin e punës, madje para se ta keni atë, sipas një raporti të ri

Jo të gjithë në departamentin e burimeve njerëzore janë pro AI.

ChatGPT mund të eliminojë 300 milionë role me kohë të plotë në të gjithë botën, sipas Goldman Sachs.

Por, ka një mënyrë tjetër që teknologjia e njohur mund t’ju kushtojë vendin e punës  – nëse e përdorni për të shkruar CV-në tuaj ose letrën e motivimit.

Sipas gjetjeve të kompanisë së talenteve cloud iCIMS, “disa profesionistë të burimeve njerëzore janë të kujdesshëm ndaj kandidatëve që mbështeten tek ChatGPT, duke u  dhënë atyre më pak pikë në procesin e aplikimit”.

Sipas raportit, i cili anketoi studentët e kolegjit dhe të sapodiplomuarit, 47% janë të interesuar të përdorin ChatGPT ose AI për të shkruar CV-të e tyre, ose letrat motivuese. 25% e Gen Z e kanë bërë tashmë këtë.

Kjo është pengesë për një numër të konsiderueshëm profesionistësh të burimeve njerëzore: Raporti zbuloi se 39% e tyre nuk do t’ia jepnin vendin dikujt që përdor teknologjinë AI gjatë punësimit.

Lexo: Ekspertët paralajmërojnë: Inteligjenca Artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Sigurisht, shumë punëkërkues do të vazhdojnë të përdorin mjetin e kursimit të kohës pa u zbuluar. Sipas një sondazhi nga Resume Builder, i cili anketoi më shumë se 1000 aplikantë aktualë, 7 në 10 që përdorën ChatGPT raportuan një shkallë më të lartë përgjigjieje nga kompanitë – dhe 78% arritën në fazën e intervistës.

Pavarësisht hezitimit të disa rekrutuesve, ata gjithashtu mund të përdorin përfitimet e ChatGPT. “Bots gjenerues të AI (si ChatGPT) kanë potencialin për të ndihmuar kandidatët dhe punëdhënësit të jenë më produktivë dhe të komunikojnë më mirë,” tha në raport shefi i teknologjisë iCIMS, Al Smith.

AMANDA BREEN, Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0