ChatGPT 4 mund të përdoret për të identifikuar dhe vlerësuar problemet me sytë në mënyrë të shpejtë dhe të efektshme - Business Magazine Albania

ChatGPT 4 mund të përdoret për të identifikuar dhe vlerësuar problemet me sytë në mënyrë të shpejtë dhe të efektshme

ChatGPT 4

Dr Arun Thirunavukarasu, i cili ka studiuar në Universitetin e Kembrixhit, ka shprehur se AI mund të vendosë rastet urgjente që duhen parë nga specialistët. Akademikët e Universitetit të Kembrixhit testuan ChatGPT 4 kundrejt njohurive të mjekëve në faza të ndryshme të karrierës së tyre.

Programi i AI shënoi 69% kur u testua në një provim model prej 87 pyetjesh. Rreth 374 pyetje oftalmologjike u përdorën për të trajnuar ChatGPT 4. Përgjigjet e tij u krahasuan me pesë oftalmologë ekspertë, mjekë që kujdesen për pacientët me sëmundje të syrit, tre okulistë praktikantë dhe dy mjekë të rinj të paspecializuar. Ata u krahasuan gjithashtu me një version të mëparshëm të ChatGPT dhe modele të tjera gjuhësore.

ChatGPT 4 shënoi 69%, më shumë se programet e tjera si ChatGPT 3.5, Llama dhe Palm2. Oftalmologët ekspertë arritën një rezultat mesatar prej 76%, të trajnuarit shënuan 59% dhe mjekët e rinj shënuan 43%.

Dr Thirunavukarasu, i cili udhëhoqi studimin dhe kreu punën ndërsa studionte në Shkollën e Mjekësisë Klinike të Universitetit të Kembrixhit, tanimë punon në Fondacionin NHS të Spitaleve Universitare të Oksfordit.

Ai tha: “Ne mund të vendosim realisht AI në kontrollimin e pacientëve me probleme me sytë për të vendosur se cilat raste janë urgjente që duhet të shihen menjëherë nga një specialist, të cilat mund të shihen nga një mjek i përgjithshëm dhe cilat nuk kanë nevojë për trajtim. Modelet mund të ndjekin algoritme të qarta tashmë në përdorim, dhe ne kemi zbuluar se ChatGPT 4 është po aq i mirë sa ekspertët në përpunimin e simptomave dhe shenjave të syrit për t’iu përgjigjur pyetjeve më të ndërlikuara. Me zhvillimin e mëtejshëm, modelet e mëdha gjuhësore mund të këshillojnë gjithashtu mjekët e përgjithshëm që po përpiqen të marrin këshilla të menjëhershme nga mjekët e syrit.”

Sipas studiuesve teknologjia mund të përdoret për të klasifikuar pacientët dhe për të përcaktuar se kush ka nevojë për kujdes të specializuar dhe kush jo.

Ata shtuan se modelet gjuhësore si ChatGPT  “nuk duken të afta” për të zëvendësuar mjekët e syrit, por mund të sigurojnë këshilla dhe ndihmë të dobishme për jo-specialistët. Dr. Thirunavukarasu shtoi se ai besonte se mjekët do të vazhdojnë të jenë përgjegjës për kujdesin e pacientëve.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0