Çfarë të bëni në Nëntor në Tiranë?


*Shkruar nga Visit Tirana

Nëntori konsiderohet muaji festiv për të gjithë shqiptarët, sepse është muaji i Ditës Kombëtare të Pavarësisë.

Por ky Nëntor fillon me disa ngjarje të rëndësishme kulturore që ndodhin në Tiranë. Tirana Photo Festival është ngjarja më e madhe e fotografisë duke filluar në 1 Nëntor dhe do të zgjasë deri në 7 Nëntor. Ngjarja do të zhvillohet në Muzeun Historik Kombëtar ku do të shfaqet një ekspozitë me 100 fotot më të mira të Tiranës. Çdo turist që ka mundësi të vizitojë Tiranën këto ditë, nuk duhet të humbasë një vizitë në Muzeun Historik Kombëtar, të shijojë Tiranën, një qytet metropolitan që ka: hapësirat dhe rrugët e bukura, njerëzit e mrekullueshëm dhe natyrën e mrekullueshme përreth. Gjatë ekspozitës do të mbahet një workshop dhe evente të tjera. Pra, një vizitë në Muzeun Historik Kombëtar në javën e parë të Nëntorit duhet të jetë në listën tuaj.

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Tiranë është një tjetër ngjarje e madhe që fillon më 2 Nëntor. Ky është edicioni i 16 i TIFF dhe do të zgjasë një javë dhe do të mbahet në Kinema Milllennium, Teatri Eksperimental, Teatri Kukulla dhe Kino Bar. 21 anëtar jurie nga 7 juritë ndërkombëtare do të përcaktojnë çmimet për filmat në garë.

Panairi i Librit është panairi më i madh i librit në Shqipëri. Këtë vit do të zgjasë nga 14-18 Nëntor në Pallatin e Kongreseve. Ky panair është më i frekuentuar dhe më popullor në krahasim me të gjitha panairet e organizuara në Tiranë. Tregon interesimin e librave për shqiptarët e të gjitha moshave.

17 Nëntori është ditë historike për qytetin e Tiranës, sepse ajo mbahet në mend si Dita e Çlirimit të Tiranës (17 Nëntor 1944). Bashkia e Tiranës organizon disa aktivitete festive, duke vënë gjithashtu kurora me lule në monumentin e “Ushtarit të Panjohur”, ose në statujën e “Nëna Shqipëri” në Varrezat e Dëshmorëve.

28 Nëntori është dita më e rëndësishme për të gjithë shqiptarët, ku ne festojmë Ditën Kombëtare të Pavarësisë ose Ditën e Flamurit. Ka shumë aktivitete përpara ditës dhe ditës në mbarë Shqipërinë, veçanërisht në Tiranë dhe Vlorë.

29 Nëntori është gjithashtu një ditë festive. Mbahet në mend si dita e Çlirimit të Shqipërisë nga nazistët në vitin 1944. Por në dekadën e fundit, ajo zëvendësohet me Natën e Bardhë, e cila fillon në natën e  29 Nëntorit, ku njerëzit kalojnë gjithë natën jashtë dhe vazhdojnë të festojnë deri në agim. Galeritë dhe muzetë janë të hapura për t’u vizituar dhe shumë surpriza të tjera janë planifikuar këtë vit.

Nëntori është koha ideale për të vizituar qytetin e Tiranës për shkak të jetës së pasur kulturore të planifikuar nga të gjitha institucionet. Ka shumë aktivitete, një mundësi për të marrë pjesë në ditët festive tona kombëtare, për të përjetuar ngjarjet tradicionale dhe për të mësuar diçka nga historia, folklorikët, kostumet, kulinarinë etj.

Dhe mos harroni të postoni fotot tuaja të Tiranës dhe të merrni pjesë në konkursin e fotografisë në mediat sociale me hashtag #TiranaAutumn2018. Konkursi do të përfundojë në 30 Nëntor.

Një muaj i mrekullueshëm ju pret në Tiranë!

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0