Çfarë është tregtimi i opsioneve apo Option Trading? - Business Magazine Albania

Çfarë është tregtimi i opsioneve apo Option Trading?

Option Trading

Opsionet janë kontrata për të shitur dhe blerë aksione. Deri tani, ndodhitë e fundit ekonomike, edhe investitorët e apasionuar nuk e kanë provuar këtë gjë.

Edhe pse ka shumë mënyra për të investuar në opsione, shumë strategji të ndryshme mund të jenë të rrezikshme, ku ka potencial për fitime të mëdha, por edhe humbje të të gjithë investimit.

Opsionet morën vëmendje të madhe në fillim të këtij viti ku një grup investitorësh të Reddit u bashkuan për të ngritur aksionet e GameStop. Anëtarët e nënreditimit r/WallStreetBets nuk po blinin aksione të kompanive aktuale; ata ishin duke blerë opsione. Për këtë, tregtarët e opsioneve spekulojnë për paqëndrueshmëri, e nësa e vërtetojnë, ata fitojnë shumë para.

Çfarë është tregtimi i opsioneve?

Tregtarët e opsioneve mund të blejnë kontrata që u japin atyre mundësinë për të blerë ose shitur një aset themelor për një çmim të caktuar, për një kohëzgjatje të caktuar. Për shembull, ju blini një kontratë opsionesh. Kjo ju jep të drejtë juve të blini një aksion që kushton $10 për 30 ditët e ardhshme. Nësë çmimi aktual i aksioneve është rritur në $30 qoftë edhe në ditën e 29, ju do ta blini atë aksion për $10, sipas kontratës së opsionit që keni.

Tregtarët e opsioneve spekulojnë se çmimi i një aktivi themelor do të lëvizë në një mënyrë ose në tjetër. Kontratat e opsionit të aksioneve kanë tendencë të përfaqësojnë 100 aksione themelore. Por aksionet nuk janë opsioni i vetëm; investitorët gjithashtu mund të blejnë dhe shesin opsione në pasuri të tjera, si obligacione dhe letra tjera me vlerë.

Ekzistojnë dy lloje kryesore të opsioneve: Call Options dhe Put Options.

Blerja e një Call Options ju jep juve të drejtën, por jo edhe detyrimin, për të blerë një aset themelor gjatë një periudhe të caktuar.

Lexo: Për kë është i vlefshëm programi “MJESHTËRO BIZNESIN”, nga Vasil Naçi

Për shembull, kontrata Call Option i jep të drejtë pronarit të blejë 100 aksione të Tesla me vlerë $100 deri në datën e skadimit tre muaj. Nëse vlera e aksioneve të Tesla rritet, çmimi i kontratës së opsionit rritet dhe anasjelltas. Blerësi i Call Options mund të mbajë kontratën deri në datën e skadimit, në atë  pikë ata mund të marrin dorëzimin e 100 aksioneve ose të shesin kontratën e opsioneve para datës së skadimit me çmimin e tregut të kontratës në atë kohë.

Put Option është një kontratë që i jep mbajtësit të saj të drejtën, por jo detyrimin të shesë një numër të caktuar aksionesh me një çmim të caktuar, para datës së skadimit.

Për shembull, ju blini një Put Option për $11 në VW. Çdo kontratë opsioni vlen 100 aksione, kështu që kjo ju jep juve të drejtën të shisni 100 aksione të VW me $11 para datës së skadimit. Le të themi që aksionet bien në $8 për aksion. Ju në këtë rast do të të shisni 100 aksione me $11 në vend të çmimit aktual të tregut prej $8. Duke blerë opsionin, ju i keni kursyer vetes $300, pasi keni shitur 100 aksione me $11, për një total prej $1,100, në vend që të shisnit aksionet me $8 për gjithsej $800.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0