Çfarë e ndryshon botën sipas Richard Branson? - Business Magazine Albania

Çfarë e ndryshon botën sipas Richard Branson?


Sir. Richard Branson*

Gjithmonë kam besuar se vrulli për krijimin e ndryshimit fillon me ndarjen e një ideje edhe nëse ajo nuk duket kushedi se çfarë për të nisur të gjithë këtë gjë. Çdo iniciativë brenda Virgin Group fillon duke e ndarë idenë me një ekip, i cili është gati të më ndihmojë mua të përmirësoj idetë dhe t’i materializoj ato.

Fillon me të qenit kurioz dhe shfrytëzimin e të gjitha mundësive për ta shndërruar një ide në realitet. Më shumë se kaq, duke ndarë idetë me të tjerët, ne vendosim marrëdhënie autentike dhe origjinale me njerëz mbi bazën e të pasurit një qëllim të përbashkët.

Takova së fundmi në ishullin e Nekerit (Necker Island), Mark Bakacs dhe Justin Brown, themeluesit australianë të Ideapod. Platforma e tyre e re e medias sociale (Ideapod) ka të bëjë me ndarjen e ideve dhe bashkëpunimin për t’i sjellë ato në jetë. Një gjë e tillë veç rrit shanset e shoqërisë për të paraqitur më shumë koncepte të ndryshme.

Ndonjëherë njerëzit janë fjalëpakë e nuk tentojnë të ndajnë idetë e tyre, sepse kanë frikë se do të përqeshen ose të nxirren nga puna. Por shpesh këto ide janë më inovatoret.

Ashtu siç shkruan edhe shkrimtari, Arthur C. Clarke, “Idetë e reja kalojnë në tre faza: 1. nuk bëhet 2. ndoshta bëhet, por nuk ja vlen ta bësh 3. e kam ditur gjithnjë që ishte një ide e mirë.”

Vetëm duke punuar bashkë për zhvillimin e ideve, ne mund ta ndryshojmë botën.

* themelues i Virgin Group, biznesmen dhe investitor anglez  

Burimi: www.virgin.com 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0