Çfarë duhet të presësh nga iOS 18 i Apple me AI në WWDC 2024 - Business Magazine Albania

Çfarë duhet të presësh nga iOS 18 i Apple me AI në WWDC 2024

Apple

Konferenca Botërore e Zhvilluesve të Apple javën e ardhshme premton të jetë një moment kyç në historinë e prodhuesit të iPhone. Megjithëse Vision Pro debutoi në ngjarjen e vitit të kaluar, mos prisni që hardueri të jetë atraksioni kryesor në WWDC 2024 , i cili fillon të hënën në orën 10:00 PT.

WWDC është për zhvilluesit dhe pjesa më e madhe e fokusit do të jetë në iOS 18. Gjigandi i teknologjisë Cupertino do të tregojë se si është zgjedhur për të integruar teknologjinë AI në pajisjet dhe softuerin e tij, duke përfshirë një partneritet historik me OpenAI . Ndërsa ngjarja e madhe afrohet, janë shfaqur të gjitha llojet e zbulimeve rreth asaj që iOS 18 dhe aplikacionet dhe veçoritë e tij të përfolura të fuqizuara nga AI.

Përpos ndryshimeve, Apple thuhet se po fuqizon disa nga veçoritë e reja të AI me Ajax LLM. Raporte të tjera tregojnë se Apple planifikon të përpunojë të dhënat nga AI në një mënyrë që edhe punonjësit nuk do të jenë në gjendje t’i aksesojnë, gjë që do ta ndihmonte Apple të vazhdojë të përmbushë premtimin e saj për privatësinë e të dhënave për përdoruesit e saj.

Më poshtë, tregohet se si thuhet se Apple po shton AI në aplikacionet dhe shërbimet e saj në përditësimin e ardhshëm të madh për iPhone, krahas përmirësimeve dhe ndryshimeve të tjera që vijnë në iOS 18.

E ardhmja e Siri e aktivizuar me AI

 • Asistenti dixhital i Apple është i përgatitur të marrë një rinovim të AI. Asistenti dixhital do të përdorë modelet e mëdha të gjuhës së Apple dhe do të lejojë Siri të kontrollojë veçoritë individuale brenda aplikacioneve. Kjo do të funksionojë pa ndonjë konfigurim të nevojshëm nga zhvilluesit ose përdoruesit, siç kërkohet aktualisht për qëllimet e aplikacionit ose shkurtoret e Siri. Në vend të kësaj, përdoruesit do të mund t’i kërkojnë Siri-t të bëjë gjëra të tilla si fshirja e një emaili ose modifikimi i një fotoje.
 • Disa nga aftësitë e përmirësuara të AI të Siri nuk do të jenë gati deri në vitin e ardhshëm. Për shembull, aftësia për Siri për të trajtuar detyrat me hapa të shumtë ka të ngjarë të vonohet.
 • Një Siri më i avancuar do të vijë gjithashtu në Apple Watch për përdorim në lëvizje. Ju mund të përdorni Siri në orën tuaj për të luajtur muzikë në një pajisje tjetër, thuhet në një raport.
 • Siri do të marrë më shumë zëra me tingull natyral.
 • Siri do të jetë në gjendje të përmbledhë njoftimet që përfshijnë njerëz, kompani, ngjarje kalendarike, vendndodhje, data dhe më shumë.

Pamja e re e Apple Photos

 • Një ndërfaqe e re është duke u ngacmuar.
 • Njerëzit do të kenë aftësinë për të modifikuar fotot me AI, ndoshta duke sfiduar Google Photos në këtë fushë.
 • Një veçori “Pastrimi” do t’ju lejojë, për shembull, të hiqni objekte nga fotot tuaja duke përdorur teknologjinë gjeneruese të AI, të ngjashme me Gomën Magjike të Google.
 • Një raport vuri në dukje se Apple krijoi një aplikacion vetëm të brendshëm të quajtur Generative Playground që përdor GenAI për të krijuar dhe modifikuar imazhe. Është e paqartë se si do t’u prezantohet ky funksionalitet përdoruesve fundorë, megjithëse integrimi i iMessage u vu re në formën e një shtesë të aplikacionit.
 • Përmbledhjet e AI të faqeve të internetit të Safari dhe artikujve të lajmeve do të jenë të disponueshme përmes një veçorie të re të Kërkimit Inteligjent.

Shënime të injektuara me AI

 • Përdoruesit do të jenë në gjendje të kërkojnë përmbledhje të shënimeve nga AI.
 • GenAI do të ndihmojë gjithashtu në transkriptimin e audios në Notes.
 • Regjistrimi audio brenda aplikacionit do të mbështetet së bashku me transkriptimin audio dhe përmbledhjen e AI.
 • Shënimet matematikore do t’i ndihmojnë përdoruesit të krijojnë grafikë dhe të zgjidhin ekuacione përmes AI duke njohur tekstin e ekuacioneve matematikore dhe më pas duke ju ndihmuar t’i zgjidhni ato.
 • Përdoruesit e shënimeve mund të kenë gjithashtu opsionin për të plotësuar automatikisht ekuacionet e tyre matematikore kur klikojnë.
 • Project Greymatter është emri i koduar për një grup mjetesh AI që po integrohen në bërthama si Safari, Photos dhe Notes, raportoi Bloomberg.
 • Transkriptimi në kohë reale për memorandumet zanore po vjen gjithashtu.

iMessages’ merr një ndryshim të AI

 • Emoji-t gjenerues të AI do të mbështeten, duke i lejuar përdoruesit të krijojnë emoji-t e tyre me teknologji.
 • Përmbledhjet e AI të teksteve të humbura do të jenë gjithashtu të disponueshme.
 • Në përgjithësi pritet një integrim më i thellë i Siri.
 • Tapbacks do të marrin ikona të reja.
 • Efektet e mesazhit për fjalë individuale do të mbështeten përveç efekteve për vetë mesazhin.
 • Messages do të ofrojnë përgjigje të sugjeruara të krijuara nga Ajax LLM në pajisjen e Apple për ta bërë më të lehtë kthimin e mesazheve.
 • Mbështetja RCS pritet gjithashtu të arrijë këtë vit për të sjellë receta të lexuara, tregues të shtypjes dhe video dhe imazhe me cilësi të lartë kur dërgoni mesazhe me përdoruesit e Android përmes iMessage.
 • LLM i Apple do të jetë në gjendje të komunikojë me aplikacionin “Kalendari” për të kontrolluar ngjarjet kur kompozoni përgjigje për mesazhet.

Mail me mbështetje për AI

 • Mail do të marrë gjithashtu përgjigje të sugjeruara me email të krijuara nga Ajax.
 • Cilësimet do të bëhen më pak konfuze me një ndërfaqe të rinovuar dhe përditësime që përfshijnë organizim më të mirë dhe kërkim të përmirësuar.

Përditësimet e Qendrës së Kontrollit

 • Një miniaplikacion i ri i Muzikës do të jetë i disponueshëm, ndoshta për të shfaqur vepra arti më të mëdha?
 • Përmirësime në HomeKit për integrime në shtëpi inteligjente.
 • Përmbledhjet e AI të njoftimeve të humbura do të jenë të disponueshme.
 • Apple po punon për diçka të quajtur njoftime “Enhanced”.

Përditësimet e ekranit bazë

 • iOS 18 do të sjellë mundësinë për të vendosur ikonat e aplikacioneve kudo që dëshironi, në vend që t’i vendosni ato në rrjet pa hapësira midis tyre.
 • Përdoruesit do të jenë gjithashtu në gjendje të ndryshojnë ngjyrën e ikonave të aplikacioneve, ndoshta si përgjigje e Apple për Material You të Google.

Hartat me krijimin e rrugës

 • Maps do të mbështesë krijimin e një itinerari të personalizuar në iOS 18, i cili i lejon përdoruesit të dizajnojnë rrugët e tyre për një udhëtim.
 • Apple Music mund të përballet me Spotify me listat e veta të dëgjimit të krijuara automatikisht me AI.

Më shumë përmirësime

Aplikacione të tjera me përditësime të planifikuara përfshijnë Freeform, Xcode dhe aplikacionet e produktivitetit të Apple, si Keynote dhe Pages, të cilat mund të kenë veçori GenAI.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0