Celularët do të shërbejnë si pashaporta

Celularët do të shërbejnë si pashaporta


Një kompani austriake e specializuar në prodhimin e pashaportave që ka 200 vjet eksperiencë në këtë fushë është gati të hedhë në treg një aplikacion që do të ruajë të dhënat personale në celualarë. Qeveritë në mbarë globin po përpiqen të përdorin celularët e zgjuar si mjete identifikimi nëpërmjet një aplikacioni të posaçëm. Oesterreichische Staatsdruckerei Holding AG ose OeSD beson se ka krijuar një aplikacion që do të menaxhojë të gjitha llojet e mjeteve identifikuese si: pashaportën, kartën e identitetit, patentën etj.

“ Gjithçka po kalon tek telefonat e zgjuar,” tha në një intervistë Lukas Praml, drejtori ekzekutiv i inovacionit të kompanisë OeSD.

OeSD ka filluar veprimtarinë e saj në vitn 1804 si shtypshkronjë e perandorisë Austriake. Tani në dorën e biznesmenëve Austriakë, firma ka filluar të  përdorë më shumë teknologjinë për t’u zgjeruar. Kompania filloi zhvillimin e aplikacionit për celularë tre apo katër vjet më parë. Programimi është bërë pjesë e rëndësishme e biznesit për OeSD-në.

Profesori për teknologjinë dhe e-government në  Donau-University, Krems Austri deklaroi se vetëm qeveritë do të jenë klientë potencialë të këtij aplikacioni. Në këtë mënyrë vetëm bizneset që janë pranë qeverive do të kenë mundësi të zhvillojnë të tilla programe.

Problemi kryesor i këtij aplikacioni mbetet siguria. Së fundi shteti i Iowa-s në SHBA ka lejuar punonjësit e Departamentit të Transportit që të përdorin patentën elektronike nëpërmjet celularit. Teknologjia e përdorur bazohet në dallimin e tipareve të fytyrës për të kontrolluar patentën.

Për të ardhmen

Zhvillimi i këtij aplikacioni kërkon një bashkëpunim me institucionet qeveritare për të rifreskuar të dhënat në çdo moment. Parashikimet janë që OeSD-ja do ta shtrijë aplikimin e kësaj risie dhe në shtete të tjera. Shumë biznese amerikane janë shprehur të gatshëm për bashkëpunim, por gjasat janë që kërkesa më e madhe do të vijë nga shtetet aziatike, afrikane dhe europiane.

Karl-Heinz Grundboeck, zëdhënës i Ministrisë së Brëndshme Austriake, tha se identifikimi elektronik është një temë e ardhshme për t’u folur. “ Është interesante që këto tema të diskutohen, por ne nuk mund ta përdorim këtë teknologji muajin që sapo vjen.”

/Bloomberg/

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0