CarPlay dhe Apple Maps vijnë me risi të reja - Business Magazine Albania

CarPlay dhe Apple Maps vijnë me risi të reja


Apple ka zbuluar iOS 10 në konferencën e saj botërore të zhvilluesve këtë javë, dhe CarPlay pësoi një sërë përditësimesh si dhe, disa prej të cilave nuk kanë qenë të bëra me dije në skenë.

Një karakteristikë e re në mënyrë të veçantë do të na shpëtojë kohë, lot, dhe argumente të panumërta. Apple Maps automatikisht do të mbajë mend se ku shoferët parkojë makinat e tyre me funksion “Parked Car” në iOS 10. Kanë qenë tashmë aplikacione të palëve të treta që e bëjnë këtë, por kjo është hera e parë që një tipar i tillë është i integruar direkt në telefon.

Ajo vë re se kur përdoruesit shkëputen nga sistemi Bluetooth ose CarPlay i makines dhe e shënon makinën si parkuar, duke etiketuar vendndodhjen e saj në Maps dhe vendos një njoftim. Shoferët mund të shtojnë shënime tekst dhe fotot e vendndodhjes së makines, dhe kur është koha për të dalë në rrugë, Maps mund t’i udhëzojë ata përsëri në makinë.

Sistemi do të fillojë integrimin me disa grupe instrumentash për orientime rradhë pas rradhe në të djathtë të syve të shoferëve, në vend të dëgjimit të orientimeve në ekran.

CarPlay u njoftua për herë të parë në vitin 2014 dhe ka qenë vazhdimisht duke fituar tërheqje. Ajo vetëm integrohet me makina të caktuara, edhe pse lista e mjeteve të mbështetura është rritur vazhdimisht gjatë vitit të kaluar. Ajo lidhet nëpërmjet USB.

Aplikacionet esenciale, si Phone, Messages, Maps, dhe Music janë pasqyruar në ekranin me prekje të makines me kontrolle të thjeshtuara dhe mund të aktivizohet duke përdorur Siri.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0