Byzylyku që ju paralajmëron nëse keni covid-19 edhe nëse jeni asimptomatik

Empatica, një startup italian, ka krijuar një byzylyk i cili është në gjendje të zbulojë praninë e koronavirusit edhe kur nuk keni simptoma.

Teksa beteja kundër koronavirusit Sars Cov2 po zhvillohet në frontin e vaksinës, si dhe ka nxitur shtetet të marrin të gjitha masat në përpjekje për të ndaluar përha[jen e infeksionit, një startup italian, Empatica, ka krijuar një lloj byzylyk i aftë për të zbuluar praninë e Covid19 edhe kur nuk personi nuk ka simptoma. Empatica në këtë rast ka bashkëpunuar edhe me dhe BARDA (Departamenti i Shëndetit të SHBA që merret me kërkime dhe inovacion).

Duke qenë se studiuesit kanë zbuluar se ekziston një lidhje e fortë midis përhapjes së koronavirusit edhe mungesës të simptomave të tilla si ethe dhe teshtitje te asimptomatikët, ata ndërtuan algoritëm paralajmërues i inkorporuar në byzylyk. Tashmë kanë filluar edhe testet klinike për punonjësit e kujdesit shëndetësor të ekspozuar ndaj infeksionit dhe pacientëve Covid. Rezultatet e para për të parë suksesin e funksionalitetit do të jenë gati për 30 ditë, dhe nëse funksionin, do të jetë një pikë kthese në luftën kundër përhapjes së Covid.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale