Business Magazine nis bashkëpunimin me Codefest

Business Magazine nis bashkëpunimin me Codefest


Çfarë është Codefest?

Codefest është një maratonë programimi që zgjat 32 orë e projektuar për studentët e teknologjisë nga Maqedonia dhe rajoni. Gjatë këtij konkursi, pjesëmarrësit punojnë në skuadër për të ndërtuar dhe programuar idetë e tyre. Sfida është të zhvillohet një prototip nga idea e tyre për 32 orë. Përveç adrenalinës së maratonës 32 orëshe të programimit, ju do të keni mundësi të punoni me disa nga mentorët më të mirë të rajonit dhe botës, që do të jenë prezent për të mbështetur pjesëmarrësit gjatë eventit.

Në mënyrë që ky konkurs të ketë një cilësi më të lartë, janë ftuar një grup ekspertësh që do të shërbejnë si gjyqatarë për idetë. Këta ekspertë vijnë nga fusha të ndryshme si teknologjia, sipërmarrja, investimi dhe zhvillimi i produkteve.  Kjo është një mënyrë e mirë për të marrë fonde nga investitorë të ndryshëm. Codefest është pjesëtare e Major League Hacking ( MHL), që do të thotë një mundësi e mirë për t’u njohur ndërkombëtarisht për skuadrat më të mira.

Gjatë tre viteve të mëparshme, në Codefest kanë konkurruar 400 pjesëmarrës, 80 projekte, 30 kompani partnere, 10 bashkëpunues të përvitshëm dhe 5 projekte kanë marrë investime. Për më shumë informacion për aplikimin mund të kontrolloni: http://www.codefest.eu/marathon

Ju mund të aplikoni deri në 15 mars. Bashhkohuni në Maratonën Codefest dhe sfidoni veten!

Businessmag-nis-bashkëpunimin-me-codefest-businessmag

Tri qëllimet e Codefest 2016

Të gjithë pjesëmarrësit gjatë Maratonës Codefest do të kenë hyrje të lirë në Codeference, që është një risi për eventin këtë vit. Codeference është një konferencë  ku marrin pjesë njerëz të zgjuar,  të suksesshëm, frymëzues, kompani, institucione edukimi etj. Kjo është një përpjekje për të mbledhur së bashku elementë të rëndësishëm të ekosistemit teknologjik dhe për të nxitur ndërtimin e sipërmarrjeve të reja në teknologji nga të rinjtë.

Codeference është projektuar si një festë e teknologjisë, sipërmarrjes dhe inovacionit, ku mund të takoni disa nga mendjet më krijuese që fshihen pas koncepteve, produkteve dhe shërbimeve që janë ndërtuar në rajon dhe Europë. Gjithashtu, ju do të keni mundësinë të mësoni disa aftësi të reja dhe  të zgjeroni rrjetin tuaj të kontakteve që mund të ndryshojnë karrierën dhe biznesin tuaj. Për të marrë më shumë informacion vizitoni dhe zini vendin tuaj në: http://www.codefest.eu/codeference.

Gjatë këtyre tre ditëve të Codeference dhe Codefest Marathon, një ekspozitë biznesi do të mbahet, për të mbledhur të gjithë aktorët kryesorë të teknologjisë, kompanive dhe institucioneve. CF X- Business Expo është e hapur për të gjithë të interesuarit që duan të takojnë njerëz të suksesshëm të teknologjisë dhe biznesit. Më shumë informacion mund të gjeni në:  http://www.codefest.eu/cfexpo.

Businessmag-nis-bashkëpunimin-me-codefest-businessmag

Bashkohuni në një event të madh

Ne jo vetëm ju ftojmë të merrni pjesë në këtë ngjarje, por gjithashtu të bëheni pjesë e diçkaje të madhe, një eventi që do të bëjë histori. Jeta fillon, aty ku mbaron zona juaj e rehatisë, kështu që sfidoni veten tuaj dhe tregojini botës madhështinë tuaj.

Kjo ngjarje do të zhvillohet gjatë datave 15-17 Prill, 2016 në një hotel të bukur, pranë brigjeve të Liqenit të Ohrit Inex Gorica.

Për më shumë informacion, kontaktoni me organizatorët në adresën [email protected].

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0