Burimi i pastër i energjisë që do “shpëtojë” botën nga gazrat. Shkencëtarët arrijnë sukses me eksperimentin e ri - Business Magazine Albania

Burimi i pastër i energjisë që do “shpëtojë” botën nga gazrat. Shkencëtarët arrijnë sukses me eksperimentin e ri

Shkencëtarët evropianë thonë se kanë bërë një përparim të madh në kërkimin e tyre për të zhvilluar shkrirjen praktike bërthamore – procesin e energjisë që fuqizon yjet. Eksperimentet prodhuan 59 megaxhaule energji për pesë sekonda (11 megavat). Kjo është më shumë se dyfishi i asaj që u arrit në teste të ngjashme në vitin 1997.

Nuk është një prodhim masiv energjie – mjafton vetëm për të zier rreth 60 kazanë uji. Por rëndësia është se vërteton zgjedhjet e projektimit që janë bërë për një reaktor shkrirje edhe më të madh që po ndërtohet tani në Francë.

“Eksperimentet  na vendosin një hap më afër fuqisë së shkrirjes,” tha Dr Joe Milnes, kreu i operacioneve në laboratorin e reaktorit. “Ne kemi demonstruar se mund të krijojmë një mini-yll brenda makinës sonë dhe ta mbajmë atje për pesë sekonda dhe të kemi performancë të lartë, gjë që na çon vërtet në shtigje të reja të mrekullueshme.”

Qëllimi përfundimtar i procesit është për të drejtuar turbinat me avull që të gjenerojnë energji elektrike.

Impianti “ITER” në Francën jugore mbështetet nga një konsorcium qeverish botërore, duke përfshirë  vendet anëtare të BE-së, SHBA, Kina dhe Rusia. Pritet të jetë hapi i fundit për të vërtetuar se bashkimi bërthamor mund të bëhet një ofrues i besueshëm energjie në gjysmën e dytë të këtij shekulli.

Funksionimi i termocentraleve të së ardhmes bazuar në shkrirjen nuk do të prodhonte gazra serë dhe vetëm sasi shumë të vogla mbetjesh radioaktive jetëshkurtër.

Fusioni funksionon mbi parimin se energjia mund të çlirohet duke i bashkuar bërthamat atomike dhe jo duke i ndarë ato, si në rastin e reaksioneve të ndarjes që drejtojnë stacionet ekzistuese të energjisë bërthamore.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0