Buffett thotë se suksesi i Berkshire ka të bëjë më shumë me të qenit 'i arsyeshëm’ sesa 'i zgjuar'  - Business Magazine Albania

Buffett thotë se suksesi i Berkshire ka të bëjë më shumë me të qenit ‘i arsyeshëm’ sesa ‘i zgjuar’ 

Berkshire Hathaway i Warren Buffett ka mposhtur tregun më të gjerë deri më tani. Por Oracle of Omaha nuk ishte i gatshëm ta deklaronte veten një gjeni investues gjatë mbledhjes vjetore të aksionerëve. 

Buffett thjesht tha se strategjia e Berkshire Hathaway (BRKB) ka të bëjë me marrjen e vendimeve racionale dhe investimin për një kohë të gjatë. 

“Kjo nuk është për shkak se ne jemi të zgjuar. Kjo është sepse ne jemi të arsyeshëm,” tha Buffett gjatë takimit të investitorëve të Berkshire (BRKA). 

Buffett i hodhi poshtë komplimentet nga një pyetës se si ai e kalon aq mirë tregun e aksioneve. Buffett tha se ai kurrë nuk e di se çfarë do të ndodhë me aksionet ose ekonominë në një periudhë afatshkurtër. 

Ai gjithashtu bëri shaka se bastet e tij në treg shpesh duken të këqija në fillim, duke thënë se shpenzoi një pjesë të madhe të vlerës së tij neto në 2008 gjatë Recesionit të Madh, duke blerë aksione në “një kohë të tmerrshme … një kohë vërtet pa sens”. Berkshire bëri investime në Goldman Sachs (GS) dhe General Electric (GE), përpara se tregu të arrinte fundin në mars 2009. 

“Ne kurrë nuk kemi përcaktuar asgjë,” tha Buffett, duke shtuar se suksesi i strategjisë afatgjatë të investimit “blej dhe mbaj” i kompanisë është “i thjeshtë”. 

Si Buffett, ashtu edhe nënkryetari i Berkshire, Charlie Munger, u ankuan sesi spekulatorët në dukje kanë pushtuar Wall Street. Munger përshkroi atmosferën e ngjashme me kazinonë dhe Buffett e quajti tregun një “sallon lojërash fati”. 

Lexoni: Warren Buffett: “Nuk do të blija të gjithë bitcoin e botës as për 25 dollarë”

Shqetësime për inflacionin, por lavdërime për Powell 

Buffett nuk foli gjatë takimit për paqëndrueshmërinë e tregut të këtij viti. Por, ai tha se inflacioni është një problem i madh, një problem që “mashtron pothuajse të gjithë”. 

Dhe ai i dha lëvdata të mëdha kryetarit të Rezervës Federale, Jerome Powell, për veprimet e tij për të luftuar krizën ekonomike të shkaktuar nga Covid-19, edhe pse disa argumentojnë se normat e ulëta të Fed kanë ndihmuar në nxitjen e presioneve inflacioniste. 

Buffett tha se Powell ishte një “hero” për të qenë agresiv dhe për të ulur shpejt normat në fillim të pandemisë në vend që të shikonte dhe të “hapte sytë”. 

Buffett la të kuptohej gjithashtu se Berkshire mund të përfitonte nga shitjet, duke thënë se firma “varet” nga sjellja e tregut duke krijuar mundësi me çmim të gabuar për kompaninë. 

Në këto linja, Berkshire ka bërë disa lëvizje agresive kohët e fundit. Kompania njoftoi një blerje prej 11.6 miliardë dollarësh të kompanisë së sigurimeve Alleghany (Y) në mars dhe gjithashtu ka zbuluar së fundmi aksione të mëdha në firmën e naftës Occidental Petroleum (OXY) dhe gjigantin e teknologjisë HP (HPQ). 

Berkshire tha në publikimin e fitimeve të saj se ka rritur aksionet e saj në Chevron (CVX). Gjiganti i naftës tani është zotërimi i katërt më i madh i aksioneve të Berkshire, pas vetëm Apple (AAPL), Banka e Amerikës (BAC) dhe American Express (AXP). 

Buffett zbuloi gjithashtu gjatë takimit vjetor se Berkshire Hathaway ka rritur aksionet e saj në prodhuesin e video lojërave Activision Blizzard (ATVI). Berkshire investoi për herë të parë në Activision në fund të vitit 2021, përpara se Microsoft (MSFT) të shpallte planet në janar për të blerë kompaninë për gati 70 miliardë dollarë. 

Çmimi i aksioneve të Activision është nën çmimin e propozuar të blerjes. Buffett tha se ai mori vendimin për të blerë më shumë aksione si një bast “arbitrazh” se marrëveshja përfundimisht do të përfundojë. 

Këto lëvizje vijnë vetëm disa javë pasi Buffett shkroi në letrën e tij vjetore të aksionerëve se ai kishte vështirësi në gjetjen e aksioneve për t’i blerë me çmime tërheqëse. Por pas blerjes së tepërt të Berkshire, paratë e tij në dorë kanë rënë nga rreth 147 miliardë dollarë në fund të 2021 në rreth 106 miliardë dollarë në fund të tremujorit të parë. 

Munger, në mënyrën e tij tipike të hapur, tha se ai dhe Buffett “gjetëm disa gjëra që ne preferonim t’i zotëronim në vend të bonove të thesarit”. 

/editioncnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0