BSH zbret interesin ne 2.25 perqind - Business Magazine Albania

BSH zbret interesin ne 2.25 perqind


Keshilli Mbikeqyres i Bankes se Shqiperise vendosi te ule normen baze te interesit ne nje tjeter rekord historik, nga 2.5 ne 2.25%.

Ky vendim, sipas bankes, synon te krijoje kushte me te mira per financimin e aktivitetit ekonomik per konsum dhe investime private.

Sipas bankes, kerkesa e ulet per financim eshte reflektuar ne ecurine e brishte te kredidhenies, duke bere qe sinjalet pozitive te muajve te veres per nje rigjallerim te kredise te mos konfirmohen edhe per muajin shtator.

Teprica e kredise per sektorin privat shenoi renie nga nje muaj me pare dhe nje ngadalesim te rritjes vjetore ne nivelin 2.1%.

Rigjallerimi i kredise pritet te jete gradual dhe ne perputhje me rimekembjen e aktivitetit ekonomik.

Keshilli Mbikeqyres thote se politika monetare do te vazhdoje te mbetet ne kahun stimulues edhe gjate tremujoreve ne vazhdim.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0