Brexit pa marrëveshje, kompanitë paralajmërojnë rritje çmimi - Business Magazine Albania

Brexit pa marrëveshje, kompanitë paralajmërojnë rritje çmimi


Emra ndërkombëtarë paralajmërojnë rritje çmimesh dhe “ikje” të investimeve nga Britania e Madhe.

McDonald’s, KFC dhe Pret a Manger u janë bashkuar  rrjeteve të supermarketet në Mbretërinë e Bashkuar, duke paralajmëruar se largimi nga Bashkimi Europian do të rezultojë në ndërprerje të zinxhirit të tyre të furnizimit.

Në një letër dërguar ligjvënësve në Mbretërinë e Bashkuar, ato shprehen se mund të mos ruajnë cilësinë dhe qëndrueshmërinë  e ushqimit nëse Britania do të braktisë bllokun pa asnjë marrëvëshje për daljen e saj. Prania e një marrëveshje do të mbronte tregtinë me Europën.

Krahas prodhuesve “fast” të ushqimit, letra u nënshkrua edhe nga përfaqësues të shumë supermarketeve më të mëdha si dhe nga British Retail Consortium.

Mbretërisë së Bashkuar i kanë mbetur edhe 60 ditë për t’u larguar nga BE, ndërsa ligjvënësit kanë vendosur të hedhin poshtë marrëveshjen “e daljes” të negociuar nga Kryeministrja Theresa May. Kjo ka rritur shqetësimin e kompanive për një Brexit të çrregullt.

Furnizuesit e ushqimit paralajmërojnë se largimi nga Bashkimi Europian do të rrisë ndjeshëm kostot e importit dhe do të shtonte presion në rritjen e çmimeve të  ushqimeve. Tarifat e reja mund të kenë një ndikim të madh tek fermerët britanikë. Kompanitë po magazinojnë mallrat e tyre, por shprehen se ka mungesë hapësirash për të gjitha mallrat.

Në deklaratën e dhënë nga një zëdhënës i kryeministres, rezulton se Mbretëria e Bashkuar ka një nivel të lartë të sigurisë së ushqimit të ndërtuar mbi një gamë të larmishme burimesh duke përfshirë prodhimin dhe importet.

Bizneset më të rëndësishme kanë bërë thirrje për një qartësim të situatës. Airbus tha javën e shkuar se do të ishte e detyruar të riorintojë investimet e ardhshme nëse Britania do të dalë nga Bashkimi Europian. Ford shprehet se mungesa e një marrëveshje do t’i kushtonte 800 milionë dollarë në vitin 2019. Sony gjithashtu ka deklaruar se do të lëvizë bazën ligjore në Europë nga Londra në Amsterdam për shkak të pasigurisë mbi Brexit. Firmat e shërbimeve financiare po lëvizin 1 trilion dollarë asete jashtë vendit.

Të martën e ardhshme, May do të kthehet në parlament për të folur rreth  planit të saj Brexit “B”, ku pritet të ndeshet me kundërshime nga ligjvënësit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0