Brexit, emigrantët para një rreziku të lartë dëbimi


Britania do të dëbojë qytetarët europianë, të cilët nuk do të mund të arrijnë të aplikojnë në kohë për statusin e ri të emigrantit.

Një dokument politik i qeverisë i papublikuar zyrtarisht është është bërë pikë referimi për media ndërkombetare.

Projekti i qeverisë britanike cilësohet si një nga lëvizjet më të forta në drejtim të emigracionit të viteve të fundit pasi i jep fund statusit prioritar për qytetarët europianë.

Një listë e ngushtë e përjashtimeve nga dëbimi, si persona me paaftësi fizike qapo mendore, apo fëmijë, prindërit e të cilëve janë të pajisur me dokumenta, është përfshirë në dokumentat e qeverisë britanike. Një jurist për çështjet e emigracionit i tha Reuters se, “Nëse dikush nuk do të aplikojë para afatit, ata nuk do të kenë vendbanim të ligjshëm dhe do të nisë procesi për dëbimin e tyre”.

Lexo: Efekti Brexit, ekonomia gjermane rrezikon recesion
Plani mund të rishikohet nëse Konservatorët humbasin zgjedhjet e 12 dhjetorit.

Për momentin, gjysma e 3.5 milionë qytetarve europianë që jetojnë në Britani kanë aplikuar për statusin e ri ligjor, ndërsa afati i fundit për aplikim është 31 dhjetori 2020.

Në Britani ka shume emigrantë shqiptarë, të cilët ende nuk janë pajisur me dokumentin e rezidencës.

Reuters

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale