Efekti Brexit, ekonomia gjermane rrezikon recesion


Për herë të parë në katër vitet e fundit, titujt e borxhit, të ekonomisë më të fortë në Europë, janë në rënie. Yield-i i borxhit 10-vjeçar gjerman ra në -0.001. Besimi në ekonomi ka rënë dhe po marrin terren shqetësimet për dobësimin e ekonomisë gjermane. Ecuria e shifrave këtë vit, ka shtuar pikëpyetjet se Gjermania po i drejtohet një recesioni. Ekonomistët mendojnë se, ulja e interesave të borxhit, mund të jetë rezultat i shqetësimeve për Brexit dhe dobësimit të industrisë.

Industria prodhuese në Gjermani u tkurr edhe gjatë muajit mars, duke shënuar muajin e tretë në rënie e duke zbritur njëkohësisht në nivelet më të ulëta të 6 viteve të fundit. Duhet të kujtojmë se borxhi 10-vjeçar i Qeverisë Gjermane, shërben si referencë për të gjithë titujt europianë, pasi shihet si instrumenti më i sigurt për investitorët europianë. Qëndrueshmëria e tij, e ka bërë të krahasohet nga investitorët, me një tjetër instrument të rëndësishëm investimi, siç janë metalet e çmuara.

Sipas të dhënave të muajit të kaluar, në tremujorin ne fundit 2018, Gjermania mezi shmangu recesionin. Ekonomistët mendojnë se fatura më e madhe po vjen nga pasiguria e efekteve Brexit.

Lexo: Josif Grabocka, profesori i Inteligjencës Artificiale në Gjermani

Kjo do të thotë se jo vetëm investitorët e lidhur drejtpërdrejt me tregun britanik, por edhe ata në Europë janë të shqetësuar për zhvillimet.

Pasiguritë, janë rrezik direkt i rritjes ekonomike të një vendi, e madje edhe të një recesioni.

Efektet tashmë janë të dukshme. Banka Qendrore Europiane ka ulur së fundi në 1.1% parashikimet e saj për rritjen ekonomike të këtij viti, nga 1.7% që ishte parashikimi i fillimvitit.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale