Botuesit ngrenë padi miliarda dollarëshe kundër Google - Business Magazine Albania

Botuesit ngrenë padi miliarda dollarëshe kundër Google

Një padi është ngritur kundër Google për të kërkuar 3.4mld £ (4.2mld $) në kompensim për botuesit për të ardhurat e humbura.

Sipas pretendimit të ish redaktort të teknologjisë “Guardian”, Charles Arthur, Google ka përdorur në mënyrë të paligjshme një pozicion mbizotërues në reklamat në internet, në mënyrë që të zvogëlonte të ardhurat që botuesit mund të bënin prej tyre.

Google tha se do të luftojë me forcë veprimin “spekulativ dhe oportunist”. Është padia e dytë e tillë, pasi një rast i ngjashëm u fillua në nëntor. Kjo u soll nga ish drejtori i “Ofcom”, Claudio Pollack, i cili po kërkon deri në 13.6 miliardë dëme nga gjigandi i teknologjisë.

Lexo edhe: Arsyeja pse Google nuk kërkon letra motivuese

Rastet kanë të bëjnë me teknologjinë e reklamimit – AdTech – që vendos se sa do të fitojnë botuesit. Reklamimi i ekranit në internet është burimi kryesor i të ardhurave për shumë faqe në internet.

Rregullatori i konkurrencës në Mbretërinë e Bashkuar, Autoriteti i Konkurrencës dhe Tregjeve (CMA), po heton gjithashtu mbizotërimin e Google në teknologjinë e reklamimit.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0