BMW, GM, Ford, Renault nisin blockchain research group për industrinë

BMW, GM, Ford, Renault nisin blockchain research group për industrinë


Prodhuesit si BMW, General Motors, Ford dhe Renault janë emrat pas një grupi të ri të formuar pak ditë më parë. Qëllimi i grupit është që të eksplorojë mundësi të reja që blockchain mund të krijojë për industrinë automotive dhe transportin në përgjithësi.

MOBI (Mobility Open Blockchain Initiative) nisi javën që shkoi me 30 financues të tjerë si Bosch, Blockchain at Berkeley, Hyperledger, Fetch.ai, IBM and IOTA. Ky grup, ka 1 synim kryesor. Ta bëjë transportin më të sigurt, më të lirë, dhe më të aksesueshëm me anë të blockchain.

Blockchain ka padyshim potencialin që të ndikojë në shumë industri. Regjistrat dhe smart contacts veçanërisht, mund të ndryshojnë mënyrën se si organizatat dhe produktet përdorin dhe konsumojnë të dhënat.

MOBI gjithashtu tha se do të fokusohet në pagesat, kontrollin e të dhënave, zinxhirin e furnizimit, financimet, si edhe shërbimet e transportit.

Në fakt, nuk është hera e parë që një ose më shumë kompani automotive shfrytëzojnë blockchain. Toyota tashmë ka filluar kërkimet e saj. Renault nga ana e saj iu bashkua R3 blockchain Consortium që në shtator 2016. Daimler ndërkohë është pjesë e projektit Hyperledger nga Linux Foundation. Me MOBI, grupi i përbërë nga BMW, General Motors, Ford dhe Renault, është i fokusuar në hapësirën automotive dhe mundësitë potenciale, jo specifikisht në një pikë të caktuar.

“Blockchain dhe teknologji të ngjashme janë gati të ndryshojnë industrinë. Kjo, si konsumatorët blejnë, sigurojnë dhe përdorin makinat e tyre.” – u shpreh Chris Ballinger, CEO i parë i MOBI.

“Duke bashkuar prodhuesit e makinave, furnizuesit, startup-et, dhe agjensitë qeveritare, ne mund të përshpejtojmë adoptimin, për të mirën e biznesit, konsumatorëve dhe komunitetit.” – vazhdoi ai. Ai ka qënë me parë drejtor për shërbimet e lëvizjes pranë Toyota Research Institute.

Persona të tjerë me influencë janë pjesë e bordit të drejtorëve. Joseph Lubin, themelues i ConsenSys dhe bashkëthemelues i Ethereum. Gjithashtu edhe Brian Behlendorf, drejtor ekzekutiv i Hyperledger.

Burimi: TechCrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0