BMW do të paguajë 478 milionë $ demshpërblim për dëme në modelet e serisë 5 - Business Magazine Albania

BMW do të paguajë 478 milionë $ demshpërblim për dëme në modelet e serisë 5


Prodhuesi gjerman i makinave BMW AG, ka rënë dakord që të paguaj rreth 478 milionë $, pas një padie të 318 mijë pronarëve të makinave luksoze që mund të kenë pësuar dëme nga uji.

Të gjithë pronarët e makinave janë nga SHBA të cilët kanë paditur BMW në Gjykatën e Qarkut të SHBA-së në New York javën e kaluar.

Nga kjo padi BMW do të detyrohet të mbuloj pronarët e makinave të cilët kanë blerë modelet e serisë 5, gjatë viteve 2004-2010 dhe do të lejojë që pronarët të marrin në një rimbursim deri në 1.500$ për riparime të mëparshme.

Burimi: insajderi.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0