“Bleta e Arte”, vleresohen me çmime 50 sipermarrje te suksesshme - Business Magazine Albania

“Bleta e Arte”, vleresohen me çmime 50 sipermarrje te suksesshme


Qeveria shqiptare ka vleresuar 50 sipermarrjet me te suksesshme ne nje ceremoni te organizuar ne Teatrin e Operes dhe Baletit. Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Tregtise dhe Sipermarrjes organizoi kete mbremje gala, nen kujdesin e kryeministrit te Shqiperise, Edi Rama. Ne kete event u ndane plot 50 çmime per sipermarrjet, dy nder te cilat shkuan per mbeshtetesit e “Albanian ICT Awards”, konkretisht EasyPay dhe Raiffeisen Bank. Keto vleresime publike u bene per talentet, vullnetet dhe sukseset e biznesit.

Kryeministri Rama ne fjalen e tij i dha nje rendesi te veçante raportit qeveri-sipermarrje dhe ndryshimeve qe ka planifikuar qeveria per ta permiresuar kete marredhenie. Me pas kreu i Qeverise ka theksuar se: “Ne jemi ketu per t’i dhene sipermarrjes nje mesazh te forte respekti, dhe qendrimi per te krijuar nje kthese ne marredhenie me ta. Borxhet kane nisur te shlyhen ne nje pjese te madhe te tyre. Deri ne 31 dhjetor, ne do te kemi shlyer 400 milione dollare dhe pjesen tjeter vitin e ardhshem. Por jemi ende shume larg vendosjes se figures se sipermarresit ne piedestalin e merituar. Jemi larg vendosjes ne vend te dinjitetit te figures se sipermarresit. Mungesa e besimit te sipermarrjes ndaj shtetit eshte nje problem qe duhet ta kalojme se bashku”, vijoi kryeministri Rama.

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Arben Ahmetaj theksoi ne fjalen e tij se qeveria ka paguar gati 300 milione dollar borxh per sipermarrjen dhe ka faktuar ngritjen e Keshillit Kombetar , si nje ure bashkepunimi me biznesin.

“Bleta e Arte” apo “ Sipermarresi i Vitit” ishte nje risi e cila startoi vitin e kaluar duke hapur keshtu nje marredhenie te re mes qeverise dhe sipermarrjes. Ahmetaj siguroi se 2015-a do te jete viti i luftes kunder informalitetit, dhe garantimit te konkurrences se lire. Duke u ndalur tek prioritetet e qeverise per zhvillimin ekonomik te vendit, ministri Ahmetaj tha se synohet rritja e prodhimit dhe eksporteve.

Siç permendem edhe me lart, mbeshtetesit e “Albanian ICT Awards” u renditen si dy nder 50 kompanite fituese te vleresuara me çmim. EasyPay u nderua me “Çmimi i Teknologjise se Informacionit”, ndersa Raiffeisen Bank me “Çmimi per Pergjegjshmerine Sociale”.

(PCWorld Albanian)

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0