BlackRock u përgjigjet kritikave të George Soros për investimet në Kinë - Business Magazine Albania

BlackRock u përgjigjet kritikave të George Soros për investimet në Kinë

investimet

BlackRock, menaxheri më i madh i aseteve në botë, u është përgjigjur kritikave të mprehta nga investitori miliarder George Soros mbi investimet e firmës në Kinë.

Duke shkruar në The Wall Street Journal, Soros e përshkroi nismën e BlackRock në Kinë si një “gabim tragjik” që “do të dëmtonte interesat e sigurisë kombëtare të SHBA dhe demokracive të tjera”.

Artikulli dedikuar kësaj çështje tha se vendimi i firmës për të derdhur miliarda në Kinë ishte një “investim i keq” që ka të ngjarë të humbasë para për klientët e saj. Ajo vjen menjëherë pasi BlackRock lançoi një sërë fondesh të ndërsjella dhe produkte të tjera investimi për konsumatorët kinezë. Nisma bëri që BlackRock të bëhej kompania e parë në pronësi të huaj që operonte një biznes në pronësi të plotë në industrinë e fondeve të përbashkëta të Kinës.

Menaxheri i aseteve tha se filiali i saj i fondit të ndërsjellë në Kinë krijoi fondin e tij të parë në vend pasi mblodhi 6.68 miliardë juanë kinezë (1.03 miliardë dollarë) nga më shumë se 111,000 investitorë.

“Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë një marrëdhënie të madhe dhe komplekse ekonomike,” tha një zëdhënës i BlackRock në përgjigje të komenteve të Soros.

“Tregtia totale e mallrave dhe shërbimeve midis dy vendeve tejkaloi 600 miliardë dollarë në vitin 2020. Përmes aktivitetit tonë të investimeve, menaxherët e aseteve me bazë në SHBA dhe institucionet e tjera financiare kontribuojnë në ndërlidhshmërinë ekonomike të dy ekonomive më të mëdha në botë.”

Lexoni: “Kapitali gërryes” i Kinës! A ka nisur Europa Lindore rezistencën ndaj investimeve kineze?

Instituti i Investimeve BlackRock rekomandoi në mes të gushtit që investitorët të rrisin ekspozimin e tyre ndaj Kinës deri në tre herë në disa raste. Në fillim të vitit, CEO Larry Fink në një letër drejtuar aksionerëve e përshkroi tregun e Kinës si “një mundësi domethënëse për të ndihmuar në përmbushjen e qëllimeve afatgjata të investitorëve në Kinë dhe ndërkombëtarisht”.

“Pjesa dërrmuese e aseteve që menaxhon BlackRock janë për pensionet. Klientët e BlackRock në të gjithë botën, përfshirë shumë klientë amerikanë, kërkojnë një gamë të gjerë investimesh, edhe në Kinë, për të arritur pensionin e tyre dhe objektivat e tjerë financiarë”, tha zëdhënësi.

BlackRock shtoi se beson se mund të ndihmojë Kinën të trajtojë krizën e saj në rritje të daljes në pension duke siguruar ekspertizë, produkte dhe shërbime të sistemit të daljes në pension.

“Ne besojmë se tregjet financiare të integruara globalisht u sigurojnë njerëzve, kompanive dhe qeverive në të gjitha vendet qasje më të mirë dhe më efikase në kapital që mbështet rritjen ekonomike në të gjithë botën”.

“Situata tani është krejtësisht ndryshe”

Soros tha se investimet e BlackRock në Kinë treguan se firma dukej se “keqkuptonte” Presidentin kinez Xi Jinping.

Pekini ka goditur shumë kompani këtë vit, duke shkaktuar një shitje të mprehtë të aksioneve kineze. Soros paralajmëroi se ndërsa rregullat e reja u krijuan për të synuar kompanitë e teknologjisë, ato gjithashtu duhet të konsiderohen si një shenjë se Xi do të bëjë gjithçka që duhet për të qëndruar në pushtet.

“Përpjekjet e mëparshme mund të ishin justifikuar moralisht me pretendimet se ata po ndërtonin ura për t’i afruar vendet, por situata tani është krejtësisht e ndryshme”, tha Soros. “Sot, SHBA dhe Kina janë përfshirë në një konflikt jetë-vdekje midis dy sistemeve të qeverisjes: represive dhe demokratike.”

Duke shkruar për Financial Times në një artikull të veçantë të botuar më 30 Gusht, Soros tha se investitorët në Kinën e Xi përballen me një “zgjim të vrazhdë”, para se të shtonte se goditja e Xi ndaj ndërmarrjeve private tregoi se ai “nuk e kupton ekonominë e tregut”.

BlackRock raportoi më 14 Korrik se pasuritë e saj nën menaxhim u rritën në një rekord prej 9.49 trilionë dollarë në tremujorin e dytë, nga 7.32 trilionë dollarë një vit më parë.

Aksionet e BlackRock janë rritur mbi 28% nga viti i kaluar.

Lexoni: Oksford nxjerr vaksinën kundër kancerit, bazuar në teknologjinë e vaksinës anticovid

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0