BlackBerry tërhiqet nga Pakistani pas kërkesave qeveritare për monitorim të trafikut


Prodhuesi kanadez i telefonëve njëherazi edhe zhvillues i platformave të sigurta të komunikimit, BlackBerry, do të largohet nga Pakistani brenda fundit të vitit. Shkak janë bërë kërkesa nga qeveria Pakistaneze për mbikqyrje.

Qeveria Pakistaneze aktualisht ka përjashtur përdorimin e serverave enterprise të BlackBerry, të cilët ofrojnë komunikim të enkriptuar mes telefonëve BlackBerry. Më 30 Dhjetor Blackberry do të largohet dhe pikërisht këtë ditë telefonët do të ndalojnë nga funksioni. Në të vërtetë një tërheqje e kompanisë pritej që në muajin Nëntor, por përjashtimi i serverave të kompanisë u shtye edhe me një muaj.

Marty Beard i Blackberry shpjegoi: “E vërteta qëndron te fakti se qeveria Pakistaneze kërkonte akses të plotë dhe monitorim pa kufizime të trafikët që gjenerohet nga shërbimet enterprise përfshi postën elektronike dhe BlackBerry Messenger.” Kjo mesa duket për kanadezët ishte e papranueshme.

“Ne nuk mbështetim të tilla nisma dhe nuk e kemi bërë në asnjë vend të botës,” tha Marty Beard.

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike Pakistaneze kishte urdhëruar operatorët celularë që të mos përdorin serverët e BlackBerry në muajin Korrik. Për qeverinë Pakistaneze ishte e pamundur ndërhyrja në serverat e BlackBerry.

Probleme të ngjashme BlackBerry i ka hasur edhe në të kaluarën në Indi, Emiratet e Bashkura Arabe, Arabinë Saudite dhe Indonezi. Në 2010-tën shërbimet e kompanisë ishin përjashtuar nga Emiratet dhe Arabia Saudite.

/PC World Albanian/

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale