BlackBerry liçenson kompaninë kineze TCL, për prodhimin e telefonëve BlackBerry - Business Magazine Albania

BlackBerry liçenson kompaninë kineze TCL, për prodhimin e telefonëve BlackBerry


BlackBerry bëri të ditur se do të jetë kompania kineze TCL “Communication Technology Holdings” e cila do të prodhojë dhe shes telefonë BlackBerry në mbarë botën dhe shënon marrëveshjen e parë të liçensimit nga prodhuesi kanadez.

Telefonët e prodhuar nga TCL, kompani e cila prodhon edhe telefonët Alcatel, do të pajisen me softuerët e sigurisë së BlackBerry, tha kompania.

Ky lajm vjen në një kohë kur BlackBerry po kthen vëmendjen drejt një industrie më fitimprurëse, atë të softuerit pas gjunjëzimit përpara Apple dhe Samsung.

Gjatë Shtatorit kompania kishte lënë të kuptohej se prodhimin e telefonëve BlackBerry do ja linte një pale të tretë dhe një muaj më pas nxori në shitje DTEK60, një fryt bashkëpunimi me TCL.

Marrëveshja e re i jep TCL të drejta për të prodhuar dhe shitur telefonë BlackBerry në të gjitha vendet e botës përveç Indisë, Sri Lankës, Nepalit, Bangladeshit dhe Indonezisë të cilët janë tregjet më të mëdha të BlackBerry.

Po në Shtator BlackBerry nënshkroi marrëveshje me BB Merah Putih, kompani e cila do të prodhojë telefonët me këtë markë në Indonezi.

Të ardhurat e kompanisë ishin 156 milionë $ tre mujorin e fundit, një tjetër rënie nga 166 milionë $ që ishte tremujorin e dytë të vitit. Divizioni i paisjeve gjeneroi 105 milionë $ të ardhura.

Burimi: pcworld.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0