Biznesi ngel në vend, më pak se një e treta përdorin kompjuterët - Business Magazine Albania

Biznesi ngel në vend, më pak se një e treta përdorin kompjuterët


Edhe pse shumica e ndërmarrjeve ekonomike në Shqipëri janë të pajisura me kompjuter, numri i punonjësve që e përdorin atë është i ulët.

Një vrojtim i Institutit të Statistikave, i kryer në ndërmarrje me mbi 10 të punësuar, tregon se më shumë se 95% e tyre janë të pajisur me kompjuter për qëllime pune. Por, punonjësit që e përdorin përbëjnë vetëm 28%.

Në një masë më të madhe, kompjuterat janë përdorur nga punonjësit e ndërmarrjeve që kanë aktivitet në fushën e informacionit dhe komunikacionit, me 71.1%, pasuar nga shërbimet administrative dhe mbështetëse me 64.6%, si dhe punonjësit në aktivitetet profesionale, shkencore dhe teknike me 61.7%.

Përqindja më e ulët vërehet në aktivitetin e industrisë përpunuese, me 8.6%, dhe në aktivitetin e ndërtimit, me 16.8%.

Ndërkohë, përqindja e ndërmarrjeve që kanë qasje në internet vazhdon të rritet. Sipas INSTAT-it, 96.8% e ndërmarrjeve që përdorin kompjuterin kanë qasje në internet, përqindje kjo pak më e ulët krahasuar me mesataren e vendeve të BE-së, 97%.

burimi: Top-Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0