Bizneset sekondare, 8.800 sipërmarrje operojnë vetëm në Tiranë


Kryeqyteti është më i lakmuari ndër qytetet e tjera për të zhvilluar biznes, kjo për shkak të numrit të lartë të popullsisë, i cili ka ardhur në rritje të përvitshme, të përqendrimit të shërbimeve dhe institucioneve shtetërore.

Në 24 njësitë administrative të Tiranës zhvillojnë aktivitetin 46.895 subjekte kryesore, ku 11 ish-njësitë e vjetra kanë edhe përqendrimin më të lartë.

Por ajo që vihet re është shifra e lartë edhe e bizneseve sekondare, pra që janë në pronësi të individëve që kanë edhe një biznes kryesor.

Sipas të dhënave nga Drejtoria e Përgjithshme e Taksave dhe Tarifave Vendore për vitin 2016, në të 24 njësitë administrative të Tiranës zhvillojnë aktivitetin ekonomik 8.809 subjekte sekondare, ku mesatarisht rezulton që rreth 8.800 sipërmarrës kanë një biznes të dytë.

Kategoria e parë në renditje janë dyqanet e shitjes me pakicë, me 3.337 subjekte, të ndjekur nga “shitje me shumicë”, njësitë e shërbimit, si hotelet, baret, restorantet, subjekte në sektorin e transportit, etj.

Bashkia e Tiranës, së fundmi, i ka kushtuar veçanërisht vëmendje investimeve në periferi dhe nxitjes së bizneseve për të zhvilluar aktivitetet e tyre në këto zona, me qëllim zhvillimin e tyre ekonomik.

Burimi: scan-tv.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale