Bitcoin vendos rekorde të reja, Tesla investon 1.5 mld dollarë në kriptomonedhë - Business Magazine Albania

Bitcoin vendos rekorde të reja, Tesla investon 1.5 mld dollarë në kriptomonedhë

Tesla njoftoi se ka investuar 1.5 miliardë dollarë në Bitcoin duke ndikuar në rritjen e vlerës së tij. Në bilancin vjetor, Tesla tregoi se e bëri këtë investim te madh për të rritur masën e fitimit dhe për t’i marrë ato fitime nga burime të ndryshme dhe pritet që së shpejti të pranojë pagesa të kryera me këtë kriptomonedhë për makinat dhe produktet e tjera të saj.

Sipas Tesla, vendimi është pjesë e politikës së gjerë të investimit që kompania ndjek dhe ka për qëllim të diversifikojë dhe maksimizojë të ardhurat në cash. ‘’Ne investuam totalin prej 1.5 mld  pikërisht për këtë arsye dhe do të posedojmë ‘’pasurinë digjitale’’ për një kohë të gjatë,’’- thuhet në bilanc.

LEXO: A do të jetë 2021, viti premtues për Bitcoin dhe kriptovalutat?!

Lajmërimi vjen dy javë pasi shefi ekzekutiv i kompanisë, Elon Musk inkurajoi investitorët të blenë Bitcoin dhe monedhën digjitale Dogecoin, si dhe aksione në zinxhirin amerikan të videolojërave, GameStop. Ky lajm vendosi një rekord të ri për Bitcoin me vlerë 44.100 dollarë . Bitcoin ka qenë në rritje dhe e nëntëfishoi vlerën e tij që nga rënia që pësoi Marsin e kaluar, edhe pse ekziston frika e një ‘’flluske’’ në kriptomonedhë. Monedha digjitale më e madhe në botë regjistroi një rritje prej 10% në bursë, duke vendosur një shifër rekord mbi 44 mijë dollarë.

Analistët e konsiderojnë këtë lëvizje nga Tesla si domethënëse, pasi mund të ndryshojë rrjedhën e zhvillimit të Bitcoin. ‘’Investitorët dhe industritë do të shikojnë nëse kompanitë do të ndjekn rrugën e Tesla dhe PayPal e do t’ju bashkohen apo do të qëndrojnë vetëm këto emra në fushën e kriptomonedhës,’’- tha analisti Wedbush.

Në këtë mënyrë Tesla bëhet përdoruesja më  e re e Bicoin pas PayPal dhe disa kompanive me produkte shtëpiake.  Ekspertët mendojnë se njoftimi i Tesla-s do të nxisë dge kërkesat nga kompani të tjera.

BLOOMBERG

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0