Bitcoin tejkalon 50,000 dollarë, duke zgjatur rritjen masive të 2021

Kjo cryptocurrency është rritur më shumë se 70 për qind këtë vit ndërsa fiton favor përmes investitorëve të korporatave dhe institucioneve. Bitcoin tejkaloi 50,000 dollarë të martën për herë të parë, ndërsa investitorët institucionalë dhe bizneset nxisin një rritje historike që ka ngritur monedhën digjitale më shumë se 70 përqind këtë vit. Duke qenë cryptocurrency-a më e madhe nga vlera e tregut, bitcoin arriti kulmin në 50,584.85 $, para se të tërhiqej. Ky është më shumë se dyfishi i çmimit të saj nga mania e madhe e tregtisë në fund të vitit 2017, ku bitcoin shpërtheu në skenën e gjerë publike dhe kapi vëmendje kudo. Më pas ra në 48,656 $ deri pasdite vonë.

Ngjitja rekord e kriptomonedhës vjen pasi shumë kompani të menaxhimit të pasurive të mëdha kanë filluar ta rekomandojnë këtë aset, duke e tërhequr më tej bitcoin në rrjedhën financiare. Vlera e saj totale e tregut tejkalon 906 miliardë dollarë.

Edhe ndërsa koronavirusi ka goditur ekonominë e SHBA, tregjet financiare vazhdojnë të bymehen. Tre indekset kryesore të aksioneve amerikane shënuan rritje rekord javën e kaluar dhe po tregtonin pranë këtyre niveleve të martën, ndërsa investitorët monitoruan lajmet e paketës së propozuar të Presidentit Biden 1.9 trilion dollarë dhe përhapjen e vaksinave kombëtare.

Lexoni: SpaceX i Elon Musk tani vlen 74 miliardë dollarë pas raundit të fundit të raportit të mbledhjes së fondeve

S&P 500 u tërhoq pak nga mbyllja e rekordit të së premtes, duke zhytur 0,06 përqind, ose 2,24 pikë, në 3,932.59. Që është ende, gati 5 përqind për vitin. Mesatarja industriale Dow Jones u rrit me 64.35 pikë, ose 0.2 përqind, në një rekord 31,522.75. Nasdaq me peshë të madhe teknike u fundos me 47.97 pikë, ose më shumë se 0.3 përqind, për ta mbyllur në 14.047.50.

Megjithëse tubimi i mëparshëm i kriptovalutave u hodh poshtë nga shumë investitorë profesionistë dhe institucione financiare, ngritja e fundit e bitcoin arrin paralelisht me rritjen e interesit nga Wall Street.

Në fund të vitit 2017, ekspertët vërejnë se investitorët me pakicë ishin përpjekur të kapnin një pjesë bitcoin, e cila arriti kulmin mbi 20,000 dollarë, vetëm për të parë çmimet që binin me 80 përqind vitin e ardhshëm. Rritja dhe rrëzimi befasues ka tërhequr paralele me kaosin e fundit të tregtisë në GameStop, në të cilin shumë investitorë të zakonshëm mbetën me humbje të konsiderueshme pasi ndoqën një pasuri të rrëmbyeshme.

Por një ndryshim kryesor me periudhën aktuale, thonë ata, është interesi nga investitorët institucionalë.

“Nga PayPal dhe Square, te Nvidia, Tesla, IBM, Visa, Mastercard dhe shumë kompani të tjera, ne besojmë se tendenca e transaksioneve, investimeve në bitcoin dhe iniciativave të drejtuara nga blockchain mund të rritet gjatë viteve të ardhshme pasi kjo mani e bitcoin nuk është një modë për mendimin tonë, por përkundrazi fillimi i një epoke të re në frontin e monedhës digjitale”,- shkroi në një shënim të hënën Dan Ives, drejtor menaxhimi i hulumtimit të kapitalit në Wedbush Securities.

Disa biznese të shquara kohët e fundit kanë njoftuar blerje të rëndësishme bitcoin ose planet për ta përfshirë atë në platformat e tyre. Mastercard ka thënë se do të mbështetë bitcoin dhe kriptovalutat e tjera në rrjetin e saj të pagesave, gjatë këtij viti. Javën e shkuar, Tesla, prodhuesi i makinave elektrike i themeluar nga Elon Musk, njoftoi se kishte blerë 1.5 miliard dollarë bitcoin dhe do ta pranonte atë si pagesë në të ardhmen e afërt.

Në javët e fundit Musk e ka shfaqur veten si një nxitës i bitcoin, duke shtuar shkurtimisht “#bitcoin” në bion e tij në Twitter. Dyzet e shtatë milion përdorues ndjekin llogarinë e tij.

Ives e quajti investimin e Tesla-s në bitcoin potencialisht “veprim që do të ndryshojë lojën”, pasi korporatat e tjera po konsiderojnë të ndjekin Tesla-n dhe po peshojnë rreziqet e humbjes së vlerës së rritjes së aseteve dhe aplikimeve të mundshme. Emra të tjerë të mëdhenj që pranojnë kriptomonedhën në të gjithë botën përfshijnë Microsoft, Wikipedia dhe PayPal.

Disa entuziastë të bitcoin e shikojnë monedhën si një depo me vlerë që mund të mbrojë pronarët nga inflacioni dhe të mbrojë nga vlera luhatëse të dollarit amerikan dhe monedhave të tjera të qeverisë. Por të martën në CNBC, Presidenti i Rezervës Federale të St. Louis, James Bullard kritikoi konceptin e kriptovalutave që dobësojnë dollarin si sistem dominues të këmbimit.

-“Ju nuk të donit të shkonit drejt një monedhe jouniforme”,- tha ai në “Squawk Box”.

-“Thjesht mendoj se për politikën federale, do të jetë një ekonomi dollari për aq sa mund të shohë syri, një ekonomi globale dollari me të vërtetë aq sa mund ta shohë syri dhe fakti që çmimi i arit rritet ose ulet apo çmimi i bitcoin rritet ose bie, në të vërtetë nuk ndikon”.

Vlera totale e të gjithë tregut të kriptovalutave është afërsisht 1.5 trilion dollarë.

THE WASHINGTON POST

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në fund të vitit të kaluar, për Startup-in dhe Sipërmarrësin e Vitit 2020. Altin Prenga dhe Altin Kadareja flasin për zgjedhjet e tyre inovative, përshtatjen dhe suksesin e siguruar në 2020.

Gjatë vitit të kaluar u realizuan gjithësesi disa evente konkurruese siç ishte Elevator Lab, një kompeticion në mbështetje të zgjidhjeve teknologjike. IDEA është po ashtu në nxitje të ideve të reja të biznesit. Për të dy këto kemi sjellë edhe profilet e shkurtra të fituesve.

Specialja e kësaj radhe i kushtohet tregtisë online, e cila u zhvillua ndjeshëm, si për shkak të nxitjes së pandemisë, edhe për faktin se ishte në nivele embrionale para kësaj situate.

Një situatë e tillë rriti gjithashtu edhe potencialin e bashkëpunimit mes Fintech dhe sektorit të sigurimeve. Për këtë flasin përfaqësues të dy sektorëve.

Mes intervista risjellim …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale