Bitcoin mund të marrë "dritën jeshile" për tregtim në SHBA. Monedha në nivelet e saj më të larta - Business Magazine Albania

Bitcoin mund të marrë “dritën jeshile” për tregtim në SHBA. Monedha në nivelet e saj më të larta

Bitcoin ETF

Bitcoin arriti në nivelet më të larta gjashtë mujore në pritje të listimit të fondeve të para të tregtuara me shkëmbim të quajtura (ETF) në Shtetet e Bashkuara, me të cilën investitorët shpresojnë të rrisin vëllimet e tregtimit të kriptomonedhës.

Nëse Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) nuk kundërshton, ProShares Bitcoin Strategy ETF përfundon një periudhë 75-ditore që kur menaxheri i fondit paraqiti planet dhe mund të fillojë tregtimin të martën.

Menaxherët e tjerë të fondeve mund të listojnë ETF të Bitcoin në ditët dhe javët e ardhshme, dhe kjo mund të çojë në investime më të gjera në asetet digjitale.

Ether, një tjetër monedhë popullore e përdorur në blockchain-in Ethereum, u tregtua rreth 3,866 dollarë dhe është rritur së bashku me bitcoin që nga mesi i Shtatorit.

Lexo edhe: Bitcoin arrin 60 mijë$. Zyrtari i Britanisë vë “alarmin”: Do shkaktojë krizën financiare botërore të radhës

Ndër menaxherët e fondeve që kanë aplikuar për të nisur Bitcoin ETF në Shtetet e Bashkuara janë VanEck Bitcoin Trust, ProShares, Invesco, Valkyrie dhe Galaxy Digital Funds.

Pas muajsh të tëra negociatash midis SEC dhe emetuesve të mundshëm të Bitcoin të ardhshëm ETF, rregullatori duket se është i përgatitur për t’i dhënë dritën jeshile një pjese të listimeve që do t’i hapnin derën për qasje më të gjerë në kriptovaluta si për investitorët me pakicë ashtu edhe për investitorët institucionalë.

Burimi: Reuters 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0