Bitcoin arrin 60 mijë$. Zyrtari i Britanisë vë “alarmin”: Do shkaktojë krizën financiare botërore të radhës - Business Magazine Albania

Bitcoin arrin 60 mijë$. Zyrtari i Britanisë vë “alarmin”: Do shkaktojë krizën financiare botërore të radhës

Bitcoin

Një tjetër zyrtar qeveritar paralajmëron se Bitcoin dhe kriptovaluta të tjera mund të shkaktojnë probleme shumë të mëdha.

Në një fjalim të Mërkurën, një anëtar i lartë i Bankës Qendrore të Britanisë së Madhe krahasoi rritjen e shpejtë të aktiveve kripto me tregun e sigurisë, të mbështetur nga hipotekat para shkatërrimit të tij në 2008, i cili ishte katalizatori i krizës financiare 2008-09.

Jon Cunliffe, zëvendës guvernator i Bankës së Anglisë, përgjegjës për stabilitetin financiar, tha se teknologjitë kripto ofrojnë perspektivën e “përmirësimeve rrënjësore” në financa, por që aplikimet e tyre aktuale po kthehen në rrezik për stabilitetin financiar.

Lexo: Shiba Inu trondit botën e “kriptove”, monedha e 15 me vlerën më të madhe. Çmimi i saj ‘kap qiellin’ pas postimit të Elon Musk

“Asetet kripto janë rritur me afërsisht 200% në 2021, nga më pak se 800 miliardë dollarë në 2.3 trilionë dollarë sot. Ato janë rritur vetëm 16 miliardë dollarë 5 vjet më parë”, tha Cunliffe. “Siç na tregoi kriza financiare ë 2008-ës, ju nuk duhet të llogarisni një pjesë të madhe të sektorit financiar për të shkaktuar probleme të stabilitetit financiar – pasi kjo vlerës ishte në rreth 1.2 trilionë dollarë në 2008”.

“Kur diçka në sistemin financiar po rritet shumë shpejt dhe po rritet në hapësirë ​​kryesisht të parregulluar, autoritetet e stabilitetit financiar duhet të ulen dhe të kuptojnë cfarë po ndodh”.

Ligjvënësit që vënë alarmin për të rregulluar kriptomonedhat nuk po merren seriozisht nga tregu. Kryetari i SEC, Gary Gensler e ka quajtur tregun e kriptove si “Perëndimi i egër”, ndërsa FMN paralajmëroi kohët e fundit se kriptot mund të paraqesin “rreziqe të integritetit financiar”.

Bitcoin është rritur 5% në 60.658$ ndërsa ethereum është rritur 8.2% në 3.807$.

Burimi: Barron’s

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0